Пещера Алистрати

Прибирайки се от Гърция, съвсем импровизирано, решихме да разгледаме пещерата Алистрати, недалеч от границата с България. Наскоро бяха ми разказали за нея и се изненадах, че неведнъж сме били в района, а чувах за нея за първи път. На всичкото отгоре е една от най-големите пещери в Европа.

И така, се озовахме на големия паркинг пред обекта, намиращ се на 25км югозападно от Драма и само на 6км от Алистрати. На касата се оказа, че всеки момент очакват да пристигне българска група с екскурзовод на родния език и ни предложиха да влезем с тях.

По дълга алея се стига до изкуствено създадения вход на пещерата, затворен с красива дървена червена порта. Естественият вход е пропастен, поради което и самата тя е открита съвсем случайно, едва през 1958г., от местни ловци. До 1975г. не е представлявала интерес, докато местен учител, заедно с негови ученици, не се спускат вътре с въжета, за да я огледат обстойно, след което е привлечен интересът на гръцки спелеолози, които я картографират, а по-късно пещерата е облагородена и електрифицирана. За широката публика обектът отваря врати през 1998г. Днес през нея преминава равна алея, което прави пещерата подходяща за малки деца и достъпна за хора с двигателни проблеми.

Сред приглушена светлина и тиха музика се разходихме из красотите на земните недра. Още в началото се озовахме в просторна зала широка 60 м. и с дължина 100 м., а таванът се извисява на 20-30 м над нас. Пещерата се е формирала в карстовите скали на местността Петрото (“петра” от гръцки – “камък”) преди повече от 2 млн. години, главно през Плейстоцена. Тя е част от подземната система на река Драматица, заедно с още четири пещери в близост. Алистрати е забележителна не само с внушителните си размери, а и с богатството от скални форми и биологични видове.

Вървейки все по-навътре, имах реалното усещане, че навлизам в огромен готически замък с множество коридори и просторни зали, украсени с богата орнаментика и изящни детайли. От таваните се спускаха сталактити с дължина над 10м, а сталактони с височина до 35м подпираха сводовете. Общата дължина на Алистрати е 3 км, като туристите биват допуснати едва 1км навътре до 45м под земната повърхност. Поради неголямата дълбочина и слабата циркулация на въздуха, температурата вътре е постоянна и сравнително висока – 15-17 градуса целогодишно. Влажността е почти 100%. Падащите от тавана водни капки напомнят, че процесите, довели до образуването и извайването на пещерата, не са приключили и продължават и днес.

Железните съединения в почвата над пещерата са причина за красивото оцветяване на някои от скалните образувания. Цветовете на сталактити и сталагмити преливаха от млечно бяло, през оранжево и розово, до ръждиво-кафяво. В една от залите открихме надиплените ефирни форми на бяла “медуза”, чиито “пипала”, съвсем крехки на вид, образуваха красива снежнобяла феерия. Стена от сталактони, оцветена в червено и с основание наречена “пламъците”, се извисяваше над 30м пред изумените ни погледи.

На много места в пещерата попадахме на скали, покрити с нежни бели хеликтити (фини бели пръчици, които стърчат във всевъзможни посоки), сякаш посипани с фин скреж. Синтрови корали украсяват стените, като изработени от ръцете на изкусен майстор ювелир.

Огромните зали и внушителният интериор ме накараха да се замисля, че вероятно приказките и легендите за дракони се раждат именно на места като това.

Освен на скални образувания, пещерата е много богата и на биоразнообразие. В нея са открити 36 вида организми и микроорганизми. Тук живеят 6 вида прилепи, като заради туристите, животинките се крият навътре в непосещаваните тунели. На места се виждат купчинките гуано, които първоначално е решено да бъдат отстранени, но учените стигат до извода, че те са безценни за баланса на екосистемата в обекта. В Алистрати са регистрирани и някои ендемични видове, които не се срещат никъде другаде по света. В пещерата д-р Петър Берон открива за първи път малкия подземен обитател (с дължина едва 3 мм), кръстен на откривателя си – Alistratia Beroni.

За да се излезе от пещерата е необходимо да се извърви наобратно целият път до главния вход. Така успяхме повторно да се полюбуваме на тази брилянтна колекция от форми и причудливи образувания. Разрешиха ни и да направим няколко снимки, макар снимането да е забранено. Вървяхме последни с екскурзовода, а светлините угасваха последователно една след друга зад гърба ни.

  • Как да стигнете: Пещерата се намира на 6км от Алистрати, Северна Гърция
  • Работно време: Всеки ден от 9:00 до 17:00ч.
  • Телефон: +30 2324082045
  • email: info@alistraticave.gr
  • Официален сайт: www.alistraticave.gr
  • Време за разглеждане: 1 час, като се влиза задължително в група с водач
  • Вход: възрастни – 8Е, организирани групи над 20 човека – 6Е, студенти – 4Е, ученици – 3Е, деца под 7г – безплатно

* Статията може да съдържа афилиейт линкове.

About the author

I don't know where I'm going, but I'm on my way!

Вашият коментар