Старинен храм „Св. Георги Руян“ – с. Орешец (Белоградчик)

Църквата „Св. Георги Руян“

При посещението ни до пещера Венеца, в с. Орешец, на 15 км от Белоградчик, случайно попаднахме на информационна табела, която ни отведе от паркинга за пещерата до старинната църква “Св. Георги Руян”.

Църквата „Св. Георги Руян“

Легендата разказва, че козарче загубило тук една от козите си. След дълго търсене я открива до един извор, където се била окозила. На местните мястото се сторило специално и издигнали до извора храм. Интересно е, че през пролетта стичащата се вода от планината изчезва под земята под камбанарията на църквата, която се намира встрани от основната сграда.

Камбанарията на църквата „Св. Георги Руян“

В двора ни посрещат останки от старо гробище. Църквата Св. Георги Руян е еднокорабна, с отделна кула за камбанария в двора. Тук са идвали да пренощуват вярващи, търсещи изцеление. Храмът многократно е оскверняван и ограбван.

В двора на църквата „Св. Георги Руян“
Църквата „Св. Георги Руян“
Входът на църквата „Св. Георги Руян“

Макар информационната табела да посочва 16в за времето, когато е построен храмът, все още се спори за реалната му възраст. Според хипотеза на Георги Кожухаров, подкрепена от архивни турски литературни източници, “Св. Георги Руян“ е “манастирска черква, построена в последните десетилетия от царуването на цар Борис I”. Ясно е само, че църквата е надстроявана няколко пъти, като най-старите градежи вероятно са от ранното Средновековие, преди масовото покръстване на българите. Манастирът вероятно е разрушен при османското нашествие. Има данни, че последното строителство е от 1819г. Сегашната стенопис датира от 1866г. от тревненските зографи Никола Георгиев и Витан Николов, както е видно от оцелял надпис над вратата.

Църквата „Св. Георги Руян“
Църквата „Св. Георги Руян“

Още на пръв поглед се вижда, че иконите и стенописите са от различни периоди. Стенописите от 19 век коренно се различават от стила на запазените иконите, изрисувани върху дърво. За съжаление, иконостасът е откраднат в началото на 90-те години. В момента няма свещеник, който да обслужва църквата постоянно, но на входа седи жена, която продава свещи и пази дарителската каса.

Църквата „Св. Георги Руян“
Църквата „Св. Георги Руян“Църквата „Св. Георги Руян“
Църквата „Св. Георги Руян“

Към днешна дата църквата не е никак в добро състояние. Ценните стенописи се рушат, а въпреки контрафорсите, сводът има сериозна пукнатина и храмът се нуждае от цялостна реставрация.

Църквата „Св. Георги Руян“
Църквата „Св. Георги Руян“
Църквата „Св. Георги Руян“
Иконостасът на църквата „Св. Георги Руян“
Църквата „Св. Георги Руян“
  • Как да стигнете: Идвайки от Монтана, след с. Ружинци отбивате към Белоградчик. След 5км се прави десен завой. Когато стигнете с. Орешец, просто следвайте табелите за пещера Венеца, които ще ви отведат до паркинга на пещерата.
  • Вход – безплатен

Забележителности около пещера Магурата:

* Статията може да съдържа афилиейт линкове.

About the author

I don't know where I'm going, but I'm on my way!

Вашият коментар