Nyepi – денят на тишината на о-в Бали (Индонезия)

Едва, когато попаднем сред тишина, си даваме реална сметка за безобразния шум, с който сме обградени всекидневно. Най-токсичен е шумът вътре в самите нас, заради който все по-рядко чуваме вътрешния си глас. 

Но има едно място, което в един единствен ден през годината потъва в блажена тишина – о-в Бали в Индонезия. Така балийците посрещат новата година според индуския лунен календар Сака Самват (Saka Samvat).  

Макар Индонезия да е най-голямата мюсюлманска държава в света, 93% от 4-милионното население на остров Бали изповядва хиндуизма. Тук ще откриете една особена амалгама от култ към бог Шива, анимизъм, будизъм, примесени с традиционната балийска култура. Местните са дълбоко религиозни, а всекидневният живот на острова е подчинен на безкрайни ритуали в стремеж към постигане на пълната хармония между доброто и злото. 

Кога се празнува Nyepi?

Nyepi, или както още е известен “Тихият ден”, бележи началото на новата година за балийците. Ден посветен на мълчание, пост, медитация и свързване със себе си. Тъй като празникът се отбелязва по лунния календар, неговата дата не е точно фиксирана, но е винаги през месец март.

Подготовка за Nyepi

Като всяко нещо в хиндуизма, и ритуалите, съпътстващи празника, са съчетание от противоположности, символизиращи вечната битка между доброто и злото във вселената и вечния стремеж към хармония. Тихият ден е предшестван от множество зрелищни церемонии.

Три дни преди Nyepi се извършва грандиозната церемония по пречистване на острова –  Melasti. Тогава всички, облечени в бяло, се отправят към морето, където чрез пищен ритуал свещените предмети от храмовете биват пречистени, а с това и острова, душите и сърцата на участниците. 

Денят преди Тихият ден е особено атрактивен. За постигането на баланса между хората, природата и божествата, се извършва ритуалът Bhuta Yajna. Около обяд, на всяко кръстовище в балийските села, се извършва жертвоприношение с живо животно. По-късно започва Pengerupukan, което налага всяко едно домакинство, въоръжено кой с каквото намери (включително тенджери и тигани), да вдигне възможно най-много шум. Целта е злото да бъде уплашено и прогонено надалеч.

Най-внушителната част от празничния ден е церемонията Ogoh – Ogoh, когато цяло шествие от гигантски карнавални статуи се понася по улиците на Бали, предвождано от запалени факли. Куклите изобразяват обикновено зли персонажи от балийската митология и се изработват през цялата година. За направата им се използват бамбук, хартия и стиропор. Шествието е придружено от традиционна музика, изпълнена от gamelan оркестър. На няколко пъти парадът спира и статуите биват завъртани три пъти, за да бъдат заблудени злите духове. Процесията приключва обикновено на гробището или на плажа, където статуите биват ритуално изгорени. Така, в деня преди Nyepi, островът е пречистен чрез огън и вода и е готов на посрещне новата година, като едно символично ново начало за всеки.

Nyepi – денят на тишината

След целият този шум и пищни церемонии, на сутринта от 6:00ч. островът се събужда потънал в дълбока тишина. Започва Nyepi, новата година, който продължава до 6:00ч. на следващата сутрин. Улиците, обичайно гъмжащи от прелитащи във всички посоки коли и мотопеди с ехтящите им клаксони, сега са пусти и безлюдни. През Тихият ден е забранен всякакъв шум и излизане навън (освен по спешност). Няма телевизия и Интернет, на острова не кацат и не излитат самолети, защото никой не работи, включително и летището. Навън са само т.нар. pecalang, стражите, които съблюдават строго за спазването на правилата на празника и пазителите на тишината. През цялото денонощие са забранени всякакви светлини и вечерта островът потъва в пълен мрак. Местните вярват, че точно на този ден злите духове прелитат над Бали и ако на острова е тихо и тъмно, всяко зло ще ги подмине.   

При липсата на светлинно замърсяване небето е натежало от многобройни ярки звезди. В Деня на тишината, не само злото подминава острова, а над него сякаш се изсипват безброй благословии.

Повече за о-в Бали, може да откриете ТУК.

About the author

I don't know where I'm going, but I'm on my way!

Вашият коментар