Трансфагарашан – едно от най-атрактивните шосета в света

Трансфагарашан, Румъния

Откакто през 2009г. Джереми Кларксън обяви в Топ Гиър Трансфагарашан (Transfăgărăşan) в Румъния за един от най-атрактивните пътища в света, шосето рязко придоби международна слава. И това е напълно разбираемо, след като съчетава в едно божествената природа на Карпатите и безброй серпентини, за които си мечтаят много шофьори и мотоциклетисти.

Трансфагарашан, Румъния

Румъния никога не ми е била в списъка с мечтани дестинации, но заради облекчените ковид мерки се озовахме точно там. Естествено, нямаше как да пропуснем преживяването Трансфагарашан. Оставихме го като черешката на тортата за финал на нашето пътуване.

Замъкът на феите – Castelul de Lut Valea Zanelor

Замъка на феите, Румъния, Castelul de Lut Valea Zanelor

Северният край на Трансфагарашан се намира на около час път източно от Сибиу. По пътя се отбихме покрай атрактивния глинен замък на феите – Castelul de Lut Valea Zanelor. Мястото е предвидено за релакс в зелена градина край реката. Варосаните бели стени и сламените покриви с причудливи форми, определено допринасят да се пренесете в един друг приказен свят. Понякога тук се провеждат и събития, включително и сватби. За да се насладите пълноценно на мястото, ви съветвам да избягвате уикендите или поне да пристигнете по-рано.

Трансфагарашан (DN7C)

Мога да опиша Трансфагарашан като 150 км. ултра, мега як път през Карпатите! Завоите се вият един след друг, а пред очите ти се редуват фантастични гледки. Така твори пътища Чаушеску (1918 – 1989г.) през 70-те години на миналия век. Усилия и средства не са пестени. В строежа са използвани над 6000 тона динамит, а официално на обекта смъртта си намират над 40 души. На две места по пътя има поставени мемориални плочи в тяхна памет. Работи се неуморно на голяма надморска височина и само за четири години Трансфагарашан е вече реалност. Откриването се състои на 20 септември 1974г. Грандиозен строителен проект!

Трансфагарашан, Румъния

Някои смятат, че мотивацията на ексцентричния комунистически лидер е желанието проектът му да надмине знаменитото шосе Трансалпина (DN67C), намиращо се също в румънските Карпати. Може би истината е малко по-прозаична. Шосето е изградено за военни цели в резултат от нахлуването на войските на Варшавския договор в Чехословакия през 1968г. Чаушеску се нуждае от бърз достъп през Фъгърашките планини, в случай на съветска инвазия в Румъния. 

Трансфагарашан, Румъния

Предвид местоположението и климатичните условия в планината, Трансфъгърашкото шосе обичайно е затворено от октомври до края на юни. Но дори и в топлите месеци се случва достъпът до някои части от него да бъде временно преустановен. Добре е да проверявате предварително преди да тръгнете натам.

Трансфагарашан, Румъния

Забележителности по пътя

Езерото Бъля (Bâlea Laс)

Най-високата си точка Трансфъгърашкото шосе достига при ледниковото езеро Бъля (Balea) на 2034 м.н.в. Това го прави най-високия път в Румъния след Трансалпина (2145мнв). На 17 април 1977г. лавина убива край бреговете на езерото 23 скиори, повечето от които гимназисти.

Езерото Бъля (Bâlea Laс), Румъния

Районът около езерото е силно комерсиализиран. Осеяно е със сергии, магазинчета за сувенири и традиционни хранителни продукти. Дори паркингът и тоалетните са се превърнали в доходоносен бизнес, предвид автобусите с туристи и множеството автомобили, които се изсипват тук ежедневно.

Близо до езерото се намира и най-дългият тунел в Румъния – Bâlea Tunnel, с неговите 884м. дължина.

Водопад Бъля (Bâlea Cascadă)

По пътя може да се отбиете до 60-метровия водопад Бъля (Cascada Bâlea). За целта трябва да оставите колата си на лифта Balea Cascada, а от там ви очаква около час път пеша. 

Крепостта Пойенари (Cetatea Poenari )

По протежението на Трансфагарашан се намират и руините на крепостта Пойенари, бивша резиденция на Влад Цепеш (1431 – 1476г.). За да стигнете до  цитаделата ще се наложи да изкачите 1480 стъпала.

Манастирът в Куртя де Арджеш 

Не пропускайте да се отбиете през манастира в Куртя де Арджеш от 16 век. Веднага ще забележите елементите на руската църковна архитектура, вложени в красивата бяла епископска църква.

Трансфагарашан, Румъния

Любопитно: Ако случайно ви се прииска да се разхождате в района, е добре да знаете, че наоколо обикалят мечки. Тези обаче, очевидно свикнали с активното човешко присъствие на хората в околността, не само не се плашат от тях, а съвсем целенасочено се приближават. За един ден ние имахме две подобни срещи. За първата мечка беше дошла полицейска кола и униформеният едва я прогони зад мантинелата. Втората се беше появила на една отбивка и сновеше и надничаше по колите. За ваше успокоение, по високите обезлесени части на планината, няма опасност да ви изненадат.

Трансфагарашан, Румъния

Ако сте любители на шофирането (и сте със здрави стомаси) и красивата природа, пожелавам ви да си причините тръпката Трансфагарашaн поне веднъж в живота.

Полезна информация:

Къде се намира Трансфагарашан:

Шосето се намира в Карпатите в Румъния и свързва областите Влахия и Трансилвания между Arpașu de Jos и Pitești. 

Трансфагарашан – кога е отворен:

Пътят е отворен от края на юни до октомври, в зависимост от климатичните условия.

Къде се намира Замъка на феите:

GPS координати: 45.6944194,24.4970028

Паркинг:

Малко преди да стигнем замъка “услужливи” хора с жилетки, полицейска свирка и палка отклоняваха трафика. Докато се усети човек и вече е клиент на един от многото платени паркинги наоколо. Цената е 5 леи.

Официален сайт на Замъка на феите: https://valeazanelor.ro/

Работното време на замъка:

Всеки ден от 10:30 до 17:30.

Цена на билета: 

10 леи на човек. Джуджетата под 3г. влизат безплатно. Билетите се заплащат само в брой.

*Посочените цени и работно време са актуални към 2021г. 

* Статията може да съдържа афилиейт линкове.

About the author

I don't know where I'm going, but I'm on my way!

Вашият коментар