Вазовата екопътека и водопад Скакля

“Тука имаше поляна равна и весела, от която се гледаше надалеко. Но тя имаше и друга особеност: стоеше, висеше над една страшна пропаст, в дъното на която боботеше невидим воден скок. … Видът беше величествен, панорамата великолепна. …Тъжовният шум на реката стига дотук, приличен на подземен стон. А гледката е по-хубава, по-дивна, няма насита.” – от пътеписа “Из мала Стара планина”, Иван Вазов

Често се спасяваме от градската шумотевица в с. Заселе (община Своге), намиращо се в Искърското дефиле, само на около 70 км от София.  Пътят се вие покрай коритото на р. Искър, като между Церово и Гара Бов (да не се бърка със с. Бов) се отклонява по отбивката за селото и започва живописно изкачване с множество завои и величествени пейзажи. Тук всичко се случва на по-ниски обороти, а селото е заобиколено от невероятни природни красоти.

Между с. Заселе и Гара Бов се намира една от най-известните екопътеки в България – Вазовата екопътека, кръстена на Патриарха на българската литература – Иван Вазов, който не веднъж е черпил вдъхновение от естествената красота на местността и е създал тук произведения като Из мала Стара планина и Дядо Йоцо гледа. Прототип на Вазовия герой е местният жител Йордан Маринков Църнярски, който въпреки слепотата си е “съзерцавал” с радост следосвобожденска България, качен на надвесената над Искъра скала – Зли Камък. Днес тук има издигнат паметник на дядо Йоцо, който всеки ден посреща от високо влака.

На централния площад на с. Заселе може да оставите колата на големия паркинг, като информационни табели ще ви упътят до началото на Вазовата екопътека. Маршрутът започва от ръба на карстовия скален венец, като още в началото, от върха на 100 метровите отвесни скали, се разкриват панорами, които сигурна съм, че ще ви спрат дъха. Били сме тук неведнъж и всеки път потъваме в благоговение пред природата в този район на България.

Екопътеката е създадена през 1972г. с труда на местното население. През 2007 г. е изцяло реновирана, като в горната й част при с. Заселе е поставено нощно осветление. Маршрутът е сравнително лек и е подходящ за семейства с деца. Където е нужно, са изградени стъпала и парапети. Преминава се покрай обособени места за отдих, дървени мостчета над рекичката, водопад Скакля, Козарската пещера, излиза се на площадки с красиви панорами или се навлиза в гората, а на финала пътят ви отвежда до с. Гара Бов. Реално, начална точка на екопътеката може да бъде както с. Заселе, така и Гара Бов, до който може да се стигне и с влака. Цялата дължина на трасето е 1 час и 30 мин (в едната посока).

На практика, екопътеката е единственият вариант, по който може да се стигне до водопад Скакля, захранван от едноименната река, четвърти по височина в България (120м). Образуван е от няколко водоскока, най-високият от които е 85м. През лятото и при маловодие, водопадът почти пресъхва.

Най-живописната разходка по Вазовата екопътека сме правили през пролетта, когато трасето е осеяно с люляци, а водопадът е най-пълноводен. През зимата, когато замръзва, той се превръща в любимо предизвикателство за алпинистите.

Отбийте се за вкусен обяд до комплекс Божилово, с. Заселе. Тук през 2005г. наследниците от рода на дядо Йоцо построяват първите къщи за гости. Надя и семейството й ще ви посрещнат любезно и ще ви нагостят с вкусна домашна храна. От центъра на с. Заселе се отбива по кратък черен път. Просто следвайте табелите за комплекса. В момента тук се изгражда и нова, напълно екологична къща, за строителството на която се използват само глина, слама и дървен материал.

  • Начална точка: площадът на с. Заселе (община Своге), на около 70км от София
  • Крайна точка: с. Гара Бов (община Своге)
  • Степен на трудност: ниска, подходяща за семейства с деца
  • Време: 1ч. и 30 мин в едната посока
  • Забележка: При мокро време може да е кално и хлъзгаво

Забележителности наоколо:

  • Лакатнишки скали;
  • Паметникът „Дядо Йоцо гледа“;
  • Екопътека и водопад „Под Камико“;
  • Черепишки манастир и черепишките скали;
  • Шишманово кале;
  • Ритлите край Лютиброд;
  • Археологически комплекс „Калето“, Мездра;
  • Къща музей „Баба Илийца“, Челопек;
  • Манастир „Седемте престола“;
  • Пещера Леденика;

* Статията може да съдържа афилиейт линкове.

About the author

I don't know where I'm going, but I'm on my way!

Вашият коментар