10 забележителности на остров Крит, които не бива да пропускате

Имахме седмица на разположение, която решихме да прекараме на остров Крит – най-големият и един от най-красивите гръцки острови, известен със своите великолепни пейзажи, древна история и културни забележителности. Знаехме, че тук ще открием уникално съчетание от кристално чисти плажове, живописни планини и невероятни археологически обекти. Крит е известен с китните си планински селца, маслинови горички и вкусна средиземноморска кухня, в която доминират местни продукти като зехтин, сирена и пресни зеленчуци.

Оказа се, че островът е толкова голям, а забележителностите са толкова много, че седем дни едва ли щяха да стигнат, за да го разгледаме целия. Затова стратегически решихме да се фокусираме върху западната му половина с идеята да го посетим отново някой ден, за да опознаем и останалата част.

Кратка история на остров Крит

Крит е един от най-старите обитавани острови в Европа, известен като люлката на минойската цивилизация, която процъфтява около 2000 г.пр.Хр. Според древногръцките легенди тук се намира родното място на Зевс и митичният лабиринт на Минотавъра. През вековете островът преминава под контрола на различни империи – римска, византийска, арабска, венецианска и османска. Всяка от тях оставя своите следи върху културата и архитектурата на Крит. Островът официално става част от Гърция през 1913 г.

Как да стигнете до остров Крит

До Крит можете да стигнете най-лесно със самолет. На двете основни летища в Ираклион и Ханя кацат множество международни полети, както и вътрешните от Атина и Солун. До Крит има и редовни фериботни линии от пристанището в Пирея. Пътуването обикновено трае около 8-9 часа и има както дневни, така и нощни фериботи.

Къде да отседнете

Крит предлага голямо разнообразие от възможности за настаняване – от луксозни хотели и курорти до традиционни къщи за гости и вили. Най-добрите места за настаняване зависят от вашите предпочитания и маршрута, който планирате. Ако предпочитате по-оживена атмосфера, Ханя, Ретимно и Ираклион са добър избор с много опции за храна, нощен живот и културни събития. За тези, които търсят спокойствие и природа, плажовете и селата на югозападния бряг са отлично решение. 

Ние лично предпочетохме да прекараме първите няколко дни в близост до плажовете на западния бряг, след което отседнахме в Ханя.

Идеи за хотели и места за настаняване по западния бряг: Sunset Elafonisi Apartments, Casa D’Irene Deluxe Hotel, Gramvousa Villas, Elafonisi Resort by Kalomirakis Family, Glykeria Hotel,

Идеи за хотели и места за настаняване в Ханя: Spring Apartments, Lithinon Luxury Suites (free parking), Minaret Suites and Apartments, Palazzo di Irene, Camere Maritima,

Идеи за хотели и места за настаняване в Ретимно: Sutor Chic Manor hotel, Veneto Boutique Hotel, Mansio Boutique Hotel, Hamam Oriental Suites, Philikon Luxury Suites, Erotokritos City Luxury Suites.

Идеи за хотели и места за настаняване в Ираклион: Lavris City Suites, Porta Suites, City Lion by Semavί, King’s Blue Urban Suites, King’s Blue Superior Living,

Как да се придвижвате из остров Крит

Крит е петият по големина остров в Средиземно море, затова наемането на автомобил е един от най-добрите начини за придвижване. Ние използвахме услугите на Alamo, които изпратиха безплатен бус да ни вземе от летището и да ни заведе до офиса им. 

Можете да използвате и редовните автобусни линии, които свързват големите градове и курорти. Този вариант лично за мен винаги е свързан с много ограничения. Фериботи и лодки също предлагат пътувания до различни плажове и острови около Крит.

Забележителности на Крит

Ханя

Ханя е един от най-красивите и добре запазени градове на остров Крит, разположен на западното му крайбрежие. Мястото е чудесна отправна точка за опознаване на красивите плажове и природни забележителности намиращи се в западната половина на острова. Градът предлага уникално съчетание от венецианска, османска и критска архитектура, които придават на Ханя нейната неповторима атмосфера. Разходете се из тесни павирани улички на Стария град и неговите магазинчета за сувенири и старинни къщи украсени с цветя. 

Ако сте от по-любознателните, отбийте се до Археологическия музей, разположен в бивша венецианска църква. Тук може да разгледате изложените артефакти от минойската епоха и да се запознаете с други важни моменти от историята на региона. Морският музей също предлага интересни експонати, свързани с богатото мореплаване и военно минало на Крит.

Най-емблематичното място в града е Венецианското пристанище, изградено през XIV век. Наоколо са пръснати безброй кафенета и ресторантчета, в които да се насладите на критската кухня и гостоприемство. Тук се намира и емблематичният морски фар на Ханя, за който се твърди, че е един от най-старите в света. Посетете го по залез слънце, когато е обвит от силно романтично очарование. Ще забележите и бившата джамия край брега превърната в място за изложби и културни събития.

Плаж Елафониси – розовата перла на Крит

Елафониси е един от най-зашеметяващите плажове на остров Крит, известен със своя уникален розов пясък и кристално чисти води. Разположен в югозападната част на острова, на около 75 км (1,5ч.) от град Ханя, Елафониси е истинско природно чудо, което привлича хиляди туристи всяка година и въпреки тълпите, няма как да го пропуснете.

Плажът се отличава с розовия оттенък на пясъка, който се дължи на микроскопични черупки от морски организми. Водите около Елафониси са плитки и спокойни, което го прави идеално място за семейства с деца. Препоръчвам ви да не се ограничавате само до зоната с шезлонги и чадъри. Прекосете лагуната и да се разходете по пясъчната коса отсреща, която се е образувала в плитчините. Водата е дълбока едва до кръста.

Ще ми бъдете истински благодарни, ако послушате съвета ми да пристигнете на плажа рано, защото след 10ч. Елафониси се препълва от туристи и атмосферата е тотално различна (не в добрия смисъл).

  • На плажа има чадъри и шезлонги, но наоколо има обширни пространства, където да се разположите и самостоятелно.
  • Носете си вода и храна, тъй като инфраструктурата е ограничена.
  • Не забравяйте слънцезащитното!
  • Има голям паркинг, където да оставите колата си.

Ставрос – плажът на Зорба Гъркът

Плаж Ставрос е разположен само на 20 мин. от Ханя. Става известен благодарение на филма „Зорба Гъркът“, заснет през 1964 година, където Антъни Куин танцува знаменития си танц сиртаки. Плажът е разположен в малък залив и е заобиколен от планини, което му придава специален чар и спокойствие.

Ставрос е идеален за любителите на шнорхелинга. Водите му са кристално чисти, а подводният свят е разнообразен и интригуващ. Тук ще откриете рибки, морски звезди и други морски обитатели. Препоръчително е да си носите шнорхел, за да се насладите максимално на подводните красоти.

  • Плажът разполага с чадъри и шезлонги, но наоколо има и зона за свободно плажуване. (20 евро – първа линия с включени 2 малки бутилки минерална вода, 15 евро – втора линия)
  • Идете рано, ако искате да ползвате чадър и шезлонг.
  • Може да паркирате на самия път по протежението на плажа.
  • Не стъпвайте върху подводните скали, защото са хлъзгави. Най-добре минете между тях.

Плаж Балос

Плажът Балос е една от най-удивителните и известни природни забележителности на Крит. Синята лагуна се намира в северозападната част на острова, близо до град Кисамос, и е популярна сред туристите заради кристално чистите си води и уникалната комбинация от бял и розов пясък. Балос се отличава със спокойната си и плитка вода, което го прави идеално място за семейства с деца. Едно от най-забележителните неща за този плаж е, че водите му преливат в различни нюанси на синьото и зеленото, създавайки невероятна палитра от цветове. 

синята лагуна и плаж Балос, Крит, Гърция

На няколко места на плажа има чадъри и шезлонги, но броят им е силно ограничен. Ако искате да се насладите на красотите на лагуната, ви съветвам да сте там рано. След 11:30ч. тук се изсипват корабчетата с туристи.

📍 Как да стигнете до плаж Балос? 

Лагуната се намира в северозападната част на остров Крит, близо до град Кисамос и на около 50 км. от Ханя. Има два варианта как да стигнете до там:

с корабче от Кисамос – плюсовете тук са, че не се налага да шофирате и по пътя може да посетите остров Грамвуса. Минуси – по-високата цена и фактът, че никога няма да видите лагуната във вида й без стотиците хора слезли на талази от ферибота. За да не изпуснете емблематичните панорами над Балос, може да се изкачите по пътеката над лагуната (което в обедните часове е доста неприятно занимание) и да слезете обратно.

с автомобил – звучи лесно и чудесно, но има една уловка. Плажът е защитен природен обект и е част от Натура 2000, която опазва застрашени видове и природни местообитания. Така че, когато достигнете защитената местност ще трябва да продължите да шофирате 8 км. по черен път, за който ще ви съберат такса от 1 евро (към 2024г.). За тази отсечка може да прочетете някои смущаващи коментари из интернет, но реално е просто чакълеста и достатъчно широка, за да се разминават автомобилите. Единствено трябва да шофирате бавно и да се пазите от хвърчащи камъни, изхвърлени от колите пред вас. Добре е да имате предвид, че ако нямате пълна застраховка на автомобила, може да нямате покритие за подобни щети върху наетата кола.

Следва по-предизвикателната част. От паркинга до плажа ще ви се наложи да продължите около 2 км. пеша по козя пътека, което ще ви отнеме около 20-30 мин в зависимост от темпото. Въпреки трудния достъп пеша, мнозина избират този маршрут заради спиращите дъха гледки към лагуната от високо и възможността да й се насладят преди да пристигнат корабчетата с тълпите от плажуващи, което се случва около 11:30ч. Добре е да се има предвид, че теренът е каменист и стръмен на места, което може да я направи по-трудна за някои туристи. Препоръчително е да носите  шапка, слънцезащитно, удобни обувки (не чехли) и достатъчно вода, особено през горещите летни месеци.

И преди да сте се стреснали, да ви кажа, че мнооого си струва!

Плаж Фаласарна

Фаласарна е разположен на западното крайбрежие на Крит и е един от най-големите и популярни плажове на острова. Той се отличава с обширната си плажна ивица, покрита със златист пясък и кристално чистите си води. Плажът е награден със „Син флаг“, което гарантира чистотата на водата и добре поддържаната инфраструктура.

плаж Фаласарна, Крит, Гърция

Фаласарна е чудесен избор както за семейства с деца, така и за любителите на водните спортове. Благодарение на ветровитото време, плажът е подходящ за уиндсърфинг и кайтсърфинг. Освен това, Фаласарна е известен с едни от най-впечатляващите залези на Крит. В района има няколко малки таверни и кафенета, които предлагат традиционни гръцки ястия, както и места за настаняване. Няма да сгрешите, ако направите като нас и плажувате на Фаласарна по залез, а след това да вечеряте в панорамния ресторант на хълма и да изпратите деня с вкусна храна и незабравима гледка. 

Плаж Кедродасос

Кедродасос е скрито бижу на югозападния бряг на Крит, близо до плажа Елафониси. Плажът е известен с кристално чистите си води и уникалните кедрови дървета, които му придават особен чар и уединение. Кедродасос, в превод „кедрова гора“, е място, което предлага спокойствие и е идеално за тези, които търсят непокътната природа далеч от тълпите.

плаж Кедродасос, Крит, Гърция

За разлика от по-известните плажове на Крит, Кедродасос няма развита туристическа инфраструктура, което го прави още по-привлекателен за авантюристите. Тук няма шезлонги и чадъри, така че посетителите трябва да си носят всичко необходимо. До плажа може да се стигне по планинска пътека, която предлага прекрасни гледки към морето и околността. Кедродасос е идеален за шнорхелинг и водни спортове, тъй като водите му са спокойни и чисти. Това е място, където може да се отпуснете и да се наслаждавате на природата далеч от шума и суматохата на популярните туристически курорти.

Най-старото маслиново дърво в света

Крит е дом на най-старото маслиново дърво в света, разположено в село Вувес, близо до Ханя. Смята се, че дървото е на повече от 3000 години и все още дава плодове. Обиколката на ствола му в основата достига 12.55м, а диаметърът – 4.53м. То е живо свидетелство за дългата история на маслиновото производство в Крит и региона. От това древно дърво, на специална церемония, са отрязани маслинови клонки за победителите в маратона на Олимпийските игри в Атина през 2004 г. и Пекин през 2008 г. В близост има и малък музей, който разказва историята на производството на зехтин или както местните го наричат –  „течното зелено злато на остров Крит“.

най-старото маслиново дърво в света, Крит, Гърция

Ретимно

Ретимно е един от най-добре запазените градове на Крит, привличащ със своята очарователна комбинация от венецианска и османска архитектура. Разположен на северното крайбрежие на острова, между Ханя и Ираклион, Ретимно е идеалната спирка за всеки пътешественик, търсещ съчетание от култура, история и плажове.

Старият град е изпълнен с тесни улички, магазинчета, заведения, красиви фонтани и живописни къщи. Един от символите на града е Венецианската крепост, която доминира над Ретимно и предлага панорамни гледки към морето. Построена през 1573 г., днес тя е една от най-добре запазените венециански крепости на Крит. 

Разходете се и до венецианското пристанище на Ретимно, известно със своя морски фар, построен през 17-ти век по време на венецианското владичество. Районът около пристанището е изпълнен с ресторанти, кафенета и традиционни критски таверни, което го прави оживено място, особено през туристическия сезон.

Ретимно е дом и на няколко интересни музея като Археологическия музей и Фолклорния музей, където могат да се разгледат артефакти и експонати от дългата и интересна история на Крит. Градът е и популярен с фестивалите си – през лятото тук се провеждат различни културни събития и музикални фестивали, които привличат местни и туристи.

Каньонът Самария

Каньонът Самария се намира в Белите планини (Лефка Ори) на остров Крит, в югозападната част на острова, в префектура Ханя. Той е част от Националния парк Самария и се простира на около 16 километра дължина, което го прави един от най-дългите каньони в Европа. Привлича хиляди туристи всяка година заради спиращите дъха пейзажи, богатото биоразнообразие и възможността да се преживее истинско приключение сред дивата природа на острова.

Маршрутът започва от планинското село Омалос, разположено на около 1,200 м.н.в. и завършва в село Агия Румели на брега на Либийско море. Оттам може да се вземе ферибот до съседните градове Сфакия или Сугия, откъдето да се върнете към началната точка на маршрута. Преходът по дефилето обикновено отнема между 5 и 7 часа в зависимост от темпото на туристите и физическата им подготовка. Пътеката води през величествени скалисти проломи, гори от борове и кипариси, и край брега на река, която минава през дефилето. Най-известният от проходите по пътя е наречен „Железните порти“, където скалите се издигат на височина над 300 метра и разстоянието между тях е само 3 метра. Това прави каньона привлекателна дестинация за туристи и любители на природата.

Преходът през Самарийското дефиле е отворен за посетители от май до октомври, като най-добрите месеци за посещение са през пролетта и есента, когато времето е по-умерено. През летните месеци е важно да се носи достатъчно вода и удобни обувки за прехода. Входът за дефилето струва около 5 евро, а на място има няколко пунктове за почивка и чешми с питейна вода.

Кносос

Най-популярният археологически обект на Крит е дворецът в Кносос, разположен близо до Ираклион. Смятан е за център на Минойската цивилизация – една от най-старите и значими в Европа, процъфтяла на острова между 3000 и 1100 г. пр. Хр. Дворецът в Кносос е открит през 1900г. от археолога Артър Еванс и впечатлява с многото си помещения, стълбища и коридори. Смята се, че това е вдъхновило мита за крал Минос и Лабиринта на Минотавъра – страховито същество с тяло на човек и глава на бик. Знае се, че минойците са били отлични мореплаватели и търговци. Те поддържали активни търговски връзки с Египет, Месопотамия и други региони на Средиземноморието, изнасяйки зехтин, вино и керамика. Използвали две форми на писменост — линеар А и линеар Б. Докато линеар Б е разчетена от учените,  линеар А все още не е напълно дешифрирана.

Минойската цивилизация започва да запада около 1450 г. пр. Хр., вероятно заради природни бедствия, като изригването на вулкана на Санторини (Тера), което довело до разрушителни вълни цунами.

Седемте дни на Крит се изнизаха неусетно! Тръгнахме си с обещанието да се върнем отново някой ден, за да разгледаме и останалите красоти на острова!

* Статията може да съдържа афилиейт линкове.

About the author

I don't know where I'm going, but I'm on my way!

Вашият коментар