Епископската базилика на Филипопол – античното съкровище в сърцето на Пловдив

Пловдив, градът с хилядолетна история, пази безброй тайни от миналото си, а едно от най-забележителните му съкровища е Епископската базилика на Филипопол. Решихме да я посетим, когато Пловдив тъкмо бе наметнал есенната си премяна, заведенията вече предлагаха топли одеала на своите посетители, а във въздуха се долавяше аромат на печени кестени. 

В Пловдив сякаш всяка улица разказва история, а всяка археологическа находка ни разкрива тайните на миналото. Епископската базилика на Филипопол е уникален паметник на раннохристиянското изкуство, който ни впечатли със своите мащаби, история и изящество. Тя не само демонстрира изключителното майсторство на античните творци, но и символизира значението на Филипопол като духовен център през епохата на християнизацията на тези земи.

Епископска базилика, Филипопол (Пловдив)
Епископска базилика, Филипопол (Пловдив)

Къде да отседнете в Пловдив: Ако решите да гостувате по-дълго на града, предлагам няколко свежи идеи за хотели и места за настаняване: HillHouse Plovdiv, SOHO Apart House, SABORNA 25 GUEST HOUSE, NOMAD STUDIOS (Kapana), Landmark Creek Hotel Plovdiv, Doubletree By Hilton Plovdiv Center, City Center Apartments (Free Parking)

Епископска базилика, Филипопол (Пловдив)

История на Епископската базилика

Епископската базилика е построена през IV-V век и е служила като духовен и културен център на Филипопол – един от най-важните градове в Римската империя на Балканите. На същото място преди това се е намирал храм, посветен на обожествения император, но с християнизацията на региона е бил заменен с величествена трикорабна базилика.

Епископска базилика, Филипопол (Пловдив)

След като император Константин Велики легализира християнството през 313 г., Филипопол става седалище на епископ и част от пътя на поклонниците между Европа и Светите земи. Със своите внушителни размери (82 метра дължина и 36 метра широчина), мраморни колони, изящни стенописи и уникални мозайки, сградата била не само религиозен център, но и символ на културния разцвет на Филипопол. 

Епископска базилика, Филипопол (Пловдив)

След VI век базиликата била изоставена, вероятно заради нашествия или природни бедствия. Мястото започнало да се използва като гробище, а през вековете потънало в забвение. През 80-те години на XX век случайни строителни дейности разкриват част от мозайките на базиликата. Днес тя е напълно реставрирана, благодарение на усилията на фондация „Америка за България“ и община Пловдив, а върху удивителните находки е изграден модерен посетителски център.

Епископската базилика, Филипопол (Пловдив)

Мозайките на Епископската базилика: шедьоври на античното изкуство

Една от най-забележителните черти на базиликата са мозайките, които покриват близо 2000 квадратни метра, изработени от стотици хиляди малки камъчета. 

Епископската базилика, Филипопол (Пловдив)

Мозайките в базиликата са създавани в два слоя. Първият, изпълнен с минималистични геометрични и монохромни мотиви като свастики, пресичащи се кръгове и осмоъгълници, бил положен в централния кораб. Подът е посрещал поклонниците в храма като безкраен килим с повтарящи се мотиви.

Сред мозайките на епископската базилика се забелязват множество свастики, които са най-стария символ на слънцето. Най-рано този соларен символ на късмета и благоденствието е бил използван от неолитните култури на Югоизточна Европа и по долината на р. Инд. От санскрит, „су“ – „добро“ и „ас“ („асти“) – „да бъде“, думата може да бъде преведена като „да бъде добро“. Вече съм ви разказвала за това при едно мое посещение на Деветашката пещера. В контекста на ранното християнство, свастиката символизира безкрайност, движение и вечен живот, което се вписва в концепцията за духовно възраждане и спасение. 

свастики, Епископска базилика, Филипопол (Пловдив)

С времето подът се огънал, вследствие движение на земните маси. Затова близо 100 години по-късно върху старите мозайки били положени нови. Те включват над 100 вида птици, сред които пауни, патици и гълъби – символи на вечен живот и духовна чистота. Особено впечатляващ е паунът – символ на безсмъртие, който заема централно място в раннохристиянското изкуство. Новите геометричните мотиви, кошниците, плодовете, лозовите и бръшлянови клони, флоралните елементи и сложните композиции показват развитието на изкуството през вековете и влиянието на различни култури върху творчеството на древните майстори. 

Епископската базилика, Филипопол (Пловдив)

Реставрация и съвременен музей

След разкриването на базиликата през 80-те години на XX век, учените вземат решение да оставят мозайките на място и да ги защитят. През 2014 г. започва мащабен проект за реставрация, финансиран от фондация „Америка за България“ и община Пловдив. Днес базиликата функционира като модерен музей с два етажа. Той предлага не само експозиция на мозайките, но и интерактивни изложби, разказващи историята на Филипопол и ранното християнство.

Епископската базилика, Филипопол (Пловдив)

Един от акцентите в музея е сцената „Изворът на живота“, изложена на втория етаж на посетителския център. Тя представя символиката на раннохристиянското изкуство и значението на водата като символ на духовно пречистване и живот.

Епископската базилика, Филипопол (Пловдив)

Любопитни факти за Епископската базилика

  • Едно от най-големите мозайчни открития в Европа: С площ от близо 2000 квадратни метра, мозайките на базиликата са едни от най-големите и добре запазени в Европа.
  • Включена в списъка на ЮНЕСКО: През 2019 г. Епископската базилика е включена в предварителния списък на ЮНЕСКО за световно културно наследство.
  • Интерактивен музей: Посетителите могат да се насладят на съвременни технологии, които разказват историята на базиликата.

Епископската базилика на Филипопол е едно от най-забележителните археологически съкровища в България и Европа. Тя не само разказва историята на ранното християнство, но и вдъхновява със своето изкуство, култура и символика. Посещението на това място ще ви накара да се гордеете с богатото културно наследство на България. Не пропускайте да се докоснете до това чудо на древния свят!

Епископската базилика, Филипопол (Пловдив)
Епископска базилика, Филипопол (Пловдив)

Полезна информация:

Местоположение: 

гр.Пловдив, 4000, бул.“Княгиня Мария Луиза“ №2

Работно време и цена на билетите: 

Информация за цени на билетите и работното време на Епископската базилика може да откриете ТУК:

Контакти: 

Официален сайт на Епископската базилика на Филипопол

Тел:  +359 876 662 900

Време за разглеждане: 

Отделете си около 60 мин., особено ако сте от по-любознателните.

* Статията може да съдържа афилиейт линкове.

About the author

I don't know where I'm going, but I'm on my way!