Седемте рилски езера са едно от най-емблематичните природни забележителности на България. По тази причина, всеки от нас поне веднъж в живота си заслужава да си подари пълната им обиколка и да се наслади на удивителната гледка, която се разкрива от Езерния връх. Има една порода хора като мен, които колкото по-популярно е едно място, толкова повече се бавят да го посетят. Особено пък през уикендите. Насред проливните дъждове, които ни удавиха в края на юни, с половинката останахме за седмица без деца. Зарекохме се, че денят за нашата дълго отлагана обиколка на Седемте рилски езера ще е вторник, пък ако ще и гръмотевична буря да има тогава.
Натъпкахме дъждобраните в раниците и докато другите пълзяха сънени за работа, ние се отправихме към лифт “Рилски езера” над Паничище.
Излишно е да споменавам, че езерата се намират в Рила планина и са точно седем на брой. Но ще разделя условно трасето на етапи и ще ви запозная със спецификите им. Вече сами сте се досетили, че маршрутът е кръгов. Първата ни задача беше да стигнем до хижа “Рилски езера”, от където започва обиколката. Следва изкачване до върха на Сухия рид и от там към езерото Бъбрека. Следва най- стръмния участък – към езерата Окото и Сълзата, както и изкачване на Езерния връх. Следва спускане към хижа “Седемте езера” и преминаване край езерата Близнака, Трилистника и Рибното езеро. Последната отсечка на обиколката включва Долното езеро и ни връща обратно при хижа “Рилски езера”.
ЕТАП 1: Изкачване с лифт до хижа “Рилски езера”
Както вече споменах, лифт “Рилски езера” се намира на 6 км. над Паничише. Малко преди последното разклонение за лифта има бариера, на която се събира такса за паркиране (без значение дали сте за Рилските езера или за хижа Пионерска). След бариерата се поема надясно, а колата си може да оставите край самия път. Няма да ви обяснявам колко обнадеждаваща ми се стори картината с пълната липса на туристи при долната станция на лифта. За съжаление, през почивните дни мястото се превръща в същински панаир. Информационната табела при касата ни обещаваше прохладна разходка на 16 градуса и бягство от градската жега. Снабдихме се с двупосочен билет и отпрашихме с двуседалковия лифт нагоре към хижа “Рилски езера”.
Разбира се, до хижата винаги може да се качите на собствен ход, но ви препоръчвам да си спестите силите за същинската обиколка на езерата. Ползването на джиповете, които вилнеят наоколо, не искам даже да го коментирам. Само 20 мин. по-късно вече бяхме на 2100 м.н.в. при горната станция на лифта. Хижа “Рилски езера” е в непосредствена близост. Казват, че Господ обича смелите. Като по чудо, точно този ден дъждовните облаци се бяха оттеглили към отсрещните хълмове и не застрашаваха нашите планове.
В хижата може да получите и своя печат от колекцията 100 национални туристически обекта (100НТО).
ЕТАП 2: От хижа “Рилски езера” до езеро Бъбрека
Излизайки от хижата, поехме наляво, нагоре към върха на Сухия рид. Първоначалното изкачване може малко да ви стресне и буквално ще ви спре дъха. Но бързам да ви успокоя, че така е само в този кратък участък от маршрута. Мисълта за панорамите, които предстояха да ни се разкрият отгоре, ни даваха допълнително сили. След изкачването на рида, пътеката става много по-лека и равна.
Съвет: По цялото трасе няма сянка, затова задължително носете със себе си шапка, вода и слънцезащитно!
От ръба на Сухия рид постепенно започваха да ни се разкриват зашеметяващи панорами. Отсреща назъбените била все още бяха покрити със сняг. Едно по едно започнаха да се показват и езерата. Първо Долното, последвано от Рибното с малката хижа край брега, а след тях и Трилистникът. По скалните зъбери в далечината се изливаше вода под формата на водопади, поточета и водоскоци.
Седемте рилски езера, познати в миналото под името Едигьолски, са циркусни езера, разположени стъпаловидно по склоновете на планината. През плейстоцена високите части на Рила (над 2100м.н.в.) са били изцяло покрити с ледници. Тяхното движение е изваяло настоящия алпийски релеф и е образувало циркусните чашки. В тях се е събрала водата от топенето на глетчерите и те са се превърнали в днешните кристално чисти езера. В националния парк има над 120 ледникови езера, но Седемте рилски са най-известните измежду тях.
Езеро Бъбрека (Кара гьол)
Неусетно, на 2282 м.н.в. стигнахме край бреговете на Бъбрека, познато в миналото като Кара гьол. Това е първенецът по воден обем сред Седемте рилски езера – 1 170 000 m3. По големина на водната площ го надминава само Близнакът. Дълбочината му е 28м., което му отрежда второто място след Окото. В края на юни част от повърхността на Бъбрека все още беше покрита с плътна ледена кора. Но пък стръмните брегове на езерото бяха обсипани с безброй минзухари, които ни подканиха да си направим на това място лежерен обяд.
Внимание: В езерата е абсолютно забранено да се влиза! Пазете природата и не оставяйте боклук след себе си!
ЕТАП 3: От езеро Бъбрека до Окото, Сълзата и Езерния връх
В югоизточния край на езерото Бъбрека има кръстопът, на който имате избор дали да продължите към Окото и Сълзата или да си спестите Етап 3 и направо да свиете в ляво и да се отправите към следващите езера. Като се има предвид, че най-невероятните гледки от цялата обиколка ще ви се разкрият именно от върха, препоръчвам ви да не се отказвате. Предстои изкачване по тясна пътека със сипеи и за някои това е най-трудната част от целия маршрут. Нас ни очакваше преодоляване предимно на обширни пространства със сняг, а маркировката все още беше затрупана (в тази част тя е в жълто и зелено). Затова предприехме директно изкачване по снежния склон. Знаете как е по хлъзгав терен – предимно забавно.
Езеро Окото (Чанак гьол)
На 2440 м.н.в. достигнахме езеро Окото. В края на юни то все още беше напълно замръзнало и бреговете му стабилно покрити със сняг. Виждаше се само върха на информационната табела. Със своите 37,5м., то е не само най-дълбокото от Седемте рилски езера, а и най-дълбокото ледниково езеро на Балканите. Любопитно е, че проучване направено от водолази през 2005г. доказва, че дълбочината му постепенно се увеличава. В този ден не успяхме за видим водите му, но се полюбувахме на 68 дка ледена красота.
Езеро Сълзата (Баш Гьол)
Малко над Окото се намира и най-високото (2535 м.н.в.) и най-малкото от Седемте рилски езера – Сълзата. Размерите му са едва 150 на 70 м., а дълбочината му е не повече от 4,5м. За наш лош късмет, целият склон нагоре беше покрит със сняг, а вероятно и самото езеро. Пътеката съвсем не се виждаше. Изкачването по заснежения терен с наклон от 30-40 градуса ни заплашваше да се изпързаляме и да се озовем директно в Окото. Решихме да не поемаме този риск, а да се насладим на панорамните гледки наоколо.
Отгоре ясно се виждат кръговете, близо до езеро Бъбрека, където всяко лято последователите на Бялото братство играят своята паневритмия. Неописуем възторг те изпълва, когато застанеш сам, там на връха, а в нозете ти като мъниста са се пръснали сините планински езера.
При подходящи условия, искрено ви препоръчвам да стигнете до самия Езерен връх, намиращ се на 2657 м.н.в.
ЕТАП 4: От Езерния връх до хижа “Седемте езера”
Слизането от Езерния връх се случва по обратния път до езерото Бъбрека, от където пътят се отклонява надясно в посока хижа “Седемте езера”.
Пътят е доста каменист, а активното снеготопене не ни улесняваше. На места беше трудно да се следва маркировката, защото или пътеката се беше превърнала в поток, или се налагаше да заобикаляме наводнени тревни пространства. Рила планина се стапяше като оставен на слънцето сладолед, декориран с безброй лилави минзухари.
Съвет: Препоръчвам ви да сте екипирани с туристически обувки!
Езеро Близнака (Чифте гьол)
Слизайки на 2243 м.н.в достигнахме най-голямото по площ (91 дка) от Седемте рилски езера – Близнака. Името му подсказва, че е съставено от два по-малки водни басейна, свързани помежду си с тесен проток. Дълбочината му е 27,5м. Чрез красиви водни каскади, тук се събират водите изливащи се от по-високите езера Бъбрека, Окото и Сълзата. Водата, която изтича от Близнака, се влива последователно в Трилистника, Рибното и Долното езеро и всички те дават началото на р. Джерман (ляв приток на р. Струма).
Във водите на Близнака атрактивно се оглежда връх Харамията (2465 м.н.в.), имащ формата на пирамида, гордо изправена зад езерото.
Езеро Трилистника (Ортагьол)
Малко по-надолу, на 2216 м.н.в., ни очакваше езерото Трилистника, наречено така заради неправилната си форма. Площта на водоема е 26 дка, а дълбочината му достига не повече от 6,5м. Районът вече беше съвсем наводнен и за да продължим, се наложи да преминем по бетонната стана на преливника на единия от отоците, които захранват езерото.
Рибното езеро
Съвсем скоро зърнахме и хижа “Седемте езера”, кацнала на брега на Рибното езеро (2184 м.н.в.). То е най-плиткото от седемте с дълбочина едва 2,5м.
ЕТАП 5: От хижа “Седемте езера” до хижа “Рилски езера”
Долното езеро
Оставаше ни последната отсечка от нашата обиколка. На хоризонта сериозно притъмня и в далечината се чуваха гръмотевици. Преминахме и край последното езеро от колекцията Седем рилски езера – Долното (2095м.н.в.). То е най-ниското от всички, дълбоко 11м. и с площ от 59 дка. От тук започва пътя си р. Джерман.
Надявахме се да изпреварим дъжда и с бърза крачка стигнахме отново при хижа “Рилски езера”. Не ни наваля дори на лифта. Часовете се бяха изнизали неусетно, умората вече стабилно се беше натрупала и се размечтахме за гореща вана и чаша вино. Отметнахме още една ключова дестинация от нашия дълъг списък с местенца, които сме запланували да посетим.
Полезна информация:
Как се стига до Седемте рилски езера?
Лифт “Рилски езера” се намира на 6км. над Паничище.
Паркинг:
Платен – 5 лв./ден. Малко преди последното разклонение за лифта има бариера, на която се събира такса за паркиране (без значение дали сте за Рилските езера или за хижа Пионерска). След бариерата поемате надясно и когато наближите лифта, може да оставите колата си край пътя.
Работно време и цена на билета за лифт “Рилски езера”:
Понеделник: 12:00ч. – 16:30ч. (всеки последен понеделник от месеца – почивен ден;); от вторник до неделя: 8:30ч. – 18:30ч.;
Двупосочен билет за възрастни (към юни 2021г.) – 20лв.; еднопосочен за възрастни – 12 лв.; двупосочен за деца (5-12г.) – 12 лв.; еднопосочен за деца (5-12г.) – 8 лв.
Най-актуална информация ще откриете на официалния сайт.
Контакти на хижа “Рилски езера”
Тел: +359 88 6509409
Ниво на трудност на маршрута:
Макар на места маршрутът да става съвсем полегат, бих определила общото ниво на трудност като умерено. Ако сте с малки деца, може да помислите за разходка само до езерото Бъбрека и да се върнете обратно по Сухия рид.
Време за разглеждане:
Средното време, необходимо за пълна обиколка на езерата (без слизането и качването с лифта), е около 5 часа. Разбира се, това е много относително в зависимост от вашата физическа подготовка.
Кога да посетите Седемте рилски езера?
Най-благодатното време за обиколка на езерата е от юни до септември. Препоръчвам ви да избягвате уикендите, защото маршрутът се превръща в магистрала.
Забележителности около Седемте рилски езера:
- Маршрут от лифт “Рилски езера” до хижа Ловна;
- Маршрут до хижа Скакавица и водопад Рилска Скакавица;
- До Смрадливото езеро от хижа “Рилски езера”
- Гейзерът в Сапарева баня;
- Ресиловски манастир;
- Овчарченски водопад Горица;
* Статията може да съдържа афилиейт линкове.