„Тракийската народност е след индийската най-многобройна в света. Ако тя би била единна и би се управлявала само от един владетел, тя би била непобедима и според мен най-могъща от всички народи, които съществуват.” Херодот (484г. – 425 г. пр. Хр.)
Спомням си как преди няколко години, когато дъщеря ми беше на около 5г. решихме да посетим Жаба могила край гр. Стрелча. Нямам представа какво страховито нещо очакваше да види вътре, но изпадна в ужас и заяви, че няма да влиза в никаква гробница. За неин късмет, заварихме могилата заключена и оставихме плановете за посещението й за неопределеното бъдеще. С времето интересът на детето към историята нарастна, подхранван от периодичните ми разкази и посещението на различни музейни експозиции. Пет години по-късно и вече четирима, се отправихме с колата към Стрелча.
Къде се намира Жаба могила
Избрахме да пропуснем скучните гледки по магистралата и поехме по пътя през Вакарел, в посока Панагюрище. В началото на юни пейзажът преливаше от зеленина, украсена от жълти и лилави цветя. В далечината все още белееха заснежени най-високите върхове на планината, а край нас се редяха безброй шипкови храсти, нацъфтели в бледо розово.
И ето ни в Розовата долина! Само на 4 км. югоизточно от гр. Стрелча, очертанията на могилата се открояваха отдалеч на фона на равнинния пейзаж. Пътят свършва на 500м от гробницата, където започва черен път, пресичащ ЖП релсите. Ако сте със средностатистическа кола, ви препоръчвам да я оставите тук и да продължите пеша край масивите с маслодайни рози.
Предназначение на Жаба могила
Жаба могила е една от най-големите в България с нейните 20м. височина и диаметър 90м. Датирана е към V – IV в пр. Хр. Според проф. Валерия Фол, районът Стрелча-Старосел-Хисаря е бил територия населявана от племето беси, поради което се предполага, че гробницата е последният дом на тракийски цар от династията на бесите.
Тази гробница е едно от първите съществени открития, направени от археолога Георги Китов, наречен от медиите “българският Индиана Джоунс”. В продължение на 3г., ръководената от него експедиция ЕПОС (Експедиция за проучване околностите на Стрелча) разработва 36 надгробни могили в региона, като на 28.07.1976г. откриват и Жаба могила.
Проучванията установяват, че тя е уникален тракийски култов комплекс – хероон (храм посветен на обожествен след смъртта си тракийски владетел, в който са извършвани религиозни обреди). Според д-р Китов, обектът е имал два етапа на използване. Първоначално е функционирал като мавзолей – за посещение и поклонение. През втория етап могилата е превърната в гробница и тук е погребан знатен тракиец. След погребението двете камери са трайно затворени и фасадата на гробницата е засипана.
Архитектурен план
Около могилата е изграден берма с ширина 3м, засипан от пласт дребни камъни с дебелина 1,50м, който е служел като дренаж и е предпазвал насипа от свличане. Всичко това е било обградено с широк 30 м ров, пълен с вода. И днес в близост има гьол, от който се разнася звучното крякане на жаби, от където идва и наименованието на могилата.
Гробницата е изградена от гранит в основите и сиво-зелен пясъчен камък във височина, който е по-лесен за оформяне. Камъните са обработвани на място, изключително прецизно изгладени и свързани с железни шини, залети с олово против корозия. Установено е, че строежът е извършен направо върху земята без да са изкопани основи.
Обектът се състои от правоъгълно преддверие и куполна погребална камера, като всяко от помещенията се е затваряло с каменна врата.
Входът на гробницата
Най-впечатляващ е входът на гробницата, изграден от три монолитни каменни блока с височина 1,67м. Уникалното тук е, че за първи път е открита релефна художествена украса върху камък. Фасадата е обримчена с красив перлов низ, йонийска и лесбоска кима, пояс от силно геометризирани бръшлянови вейки, палмети и други. Откритието поставя въпроса за съществуването на художественото каменоделство при траките.
Именно тази врата преобръща версията за Панагюрското златно съкровище, открито от братя Дейкови през 1949г. Когато изучава отделните предмети от него, д-р Георги Китов забелязва изображение върху един от тях, силно наподобяващо входа на Жаба могила, заедно със специфичната му орнаментика. През 2000г. археологът открива същата каменна пластика и в тракийски култов център под Четиньова могила край Старосел, само на 20км. от Жаба могила. Освен това в гробницата е открито парче злато, както и златен нагръдник в района на Стрелча, чийто състав на златото е абсолютно идентичен с този на Панагюрското съкровище. Това дава основание на някои учени да приемат, че съкровището не е внесено в Тракия отвън и не изобразява обсадата на Тива, каквато е официалната хипотеза, а е тракийско, изработено в Средна гора и вероятно е било откраднато от някоя от могилите в района.
Преддверие
В преддверието на гробницата се влиза през каменна двукрила врата, захваната с метални панти и плъзгаща се в издълбани жлебове, в които навремето е имало оловни топчета и масло за лесното й отваряне. До нас са достигнали само отделни фрагменти от вратите.
Първата камера е с правоъгълна форма със стъпаловидно покритие, т.нар. “фалшив купол”, който е бил сериозно повреден.
Погребалната камера на Жаба могила
В погребалната камера се влиза през втора единична врата с трапецовидна форма и метални панти. Помещението е кръгло с височина 5,30м. и диаметър 4,60м, която я поставя на трето място в цяла Европа (след тези в Лозенград, Турция и Малко Белово, в Област Пазарджик). По стените на места се виждат металните шини, свързващи отделните каменни блокове. Куполът е реставриран, като автентичният градеж е запазен до 2,50м височина.
Артефакти и открития
Вътрешността на гробницата е ограбена още в древността. Всички открити находки са намерени пред основната фасадата. Тук е открита колесница – четириколка. Траките предвидливо са подпрели колелетата й, така, че в наши дни, когато дървените части са отдавна изгнили, тя да стои все още изправена. Оцелели до нас са единствено металните обръчи на колелетата и главините от бронз. Това е най-старата открита у нас колесница. Пред нея са намерени в пълен анатомичен ред останките на два впрегатни коня, умъртвени на място и разположени съвсем симетрично един спрямо друг. Пред тях има трети, ездитен кон, предхождащ траурната церемония. Намерени са и 52 сребърни пластини с инкрустации, които са държали ремъците на конете.
Край тях са били разположени девет обърнати с устиетата надолу големи глинени съдове и голямо количество обработени каменни блокове, вероятно предназначени за строителството на друг обект. Сред тези камъни са открити и два акротерия. Първият е от сиво-зелен пясъчник с растителни елементи, завършващи с главата на Горгона Медуза, който може да бъде видян в музея в Стрелча. Вторият варовиков акротерий също е украсен с растителни елементи, обримчващи женско лице, вероятно Великата богиня майка (намира се в НИМ).
През 1977г. в северозападната част на могилата е открито още едно помещение във формата на буквата Г, вероятно светилище-храм, с площ от 25 кв.м. От двете страни на фронтона симетрично са били разположени релефите на два каменни лъва (някои учени ги оприличават на пантера) с полихромна украса в тъмно синьо, червено и черно. Днес, единият от тях се съхранява в НИМ, а вторият в историческия музей в гр. Стрелча. Светилището е силно разрушено и от него намират само няколко цветни фрески, изложени днес в музея в Стрелча.
По открити фрагменти от фигури на овни, както и на питоси и битови съдове, се предполага, че на върха на могилата е съществувала неголяма сграда, вероятно светилище, служещо и за жилище на жреците.
Днес голяма част от експонатите, намерени при разкопките на Жаба могила, се съхраняват в Историческия музей в гр. Стрелча, а друга част са изложени в Национален исторически музей – гр. София. Някои от тях са световноизвестни и неотдавна са били част от временна експозиция в Лувъра в Париж.
Идея: Ако търсите място за настаняване в района или просто къде да похапнете вкусно, отбийте се до Винарска изба и SPA хотел Старосел. И не пропускайте агнешката дроб чорба и хайдушките пържоли, които могат да нахранят и най-големия гладник! Резервация може да направите от ТУК.
Полезна информация:
Местоположение
Ще откриете Жаба могила на 4км от гр. Стрелча. Може да видите точното местоположение на картата.
Работно време
Информация за работното време и цените на билетите ще откриете ТУК.
Време за разглеждане
Посещението заедно с беседата ще ви отнеме около 30 мин.
Забележителности наоколо:
- Тракийски култов комплекс при Четиньова могила (с. Старосел);
- Тракийска могила Хоризонт (с. Старосел);
* Статията може да съдържа афилиейт линкове.