Уикенд е и от перспективата да си прекарате почивните дни в града или по моловете, започва да ви стяга шапката. Е, значи сме от една порода!
Къде се намира пещера Проходна?
Решаваме да тръгнем към най-дългия пещерен тунел в България (365 метра) – пещера Проходна, която е само на 114 км от София до с. Карлуково. Пристигаме в района почти по обяд и решаваме, че е добра идея първо да се подкрепим. Знаем, че в ресторант “При момите” в х-л Дипломат плаза в Луковит ни очаква богато меню и много вкусна кухня, затова без колебание се отправяме натам. И този път готвачът оправдава очакванията ни, а ние поръчваме половината меню (разбира се, повечето неща остават и от ресторанта услужливо ни ги опаковат за по-късно). Задоволили първичните си нужди, се товарим на колата и само след 10 минути, отклонявайки се по 300-метрова отбивка от главния път, се озоваваме на паркинга на пещерата.
Била съм в различни пещери, но тази е съвсем различна. Самото име подсказва, че това по-скоро е пещерен проход, издълбан от ерозията в карстовите скали на Карлуковския пролом (в чийто район има над 500 пещери и прохода).
В Проходна се влиза през два големи входа, единият от които най-големият в България – висок цели 45м. Пещерата се е образувала преди повече от 66 млн. години, когато водите на река Искър са текли през нея и са оформили това, което виждаме днес. Из варовиковата скала често биват намирани фосили на различни древни морски създания. В наши дни нивото на водата вече е под самата пещера и тя е достъпна целогодишно.
Окната или Очите на Господ
Най-изумителното нещо на Проходна са двете напълно симетрични “очи”, образували се в покрива на пещерата, наричани “окната”. По тази причина е известна и като “Очите на Господ”. Направи ми впечатление, че всички посетители някак неволно притихваха пред тази гледка, сякаш наистина някой отгоре ни наблюдава. Изумителна е картината на слънчевите снопове лъчи, влизащи през отворите.
На стената отсреща високо в скалите е поставена икона на Христос. Когато вали, “картината” е още по-впечатляваща, защото “очите” сякаш плачат. Същинска катедрала, сътворена от природата!
Мистиката на това място не е останала незабелязана и в древни времена, когато пещерата е използвана за провеждане на различни ритуали.
Тази уникална и естествено осветена пещера е била снимачна площадка за различни кинопродукции. През 1987г. тук е сниман филм по любим мой роман – “Време разделно” на Антон Дончев.
За любителите на адреналина
За по-авантюристично настроените, може да опитате скок с бънджи от високата 45 м арка на големия вход.
Тук идват и катерачи от цялата страна, за да се преборят с различните по сложност маршрути, които предлагат местните скални стени.
И да не пропуснете да си вземете марка и печат в книжката на 100-те национални туристически обекта! Тях може да получите в Национален пещерен дом “Петър Трантеев”. До там може да стигнете с кола (по отбивка по пътя Карлуково – Луковит) или по пешеходен маршрут, започващ от големия вход на пещера Проходна. Самият Пещерен дом също заслужава внимание. Построен е в цепката на скала на десния бряг на р. Искър, като скалата е използвана като естествена стена в градежа на сградата. Гледките, които се разкриват от тук са зашеметяващи. Отсреща се вижда Провъртеника – кула с отвор на върха. Според легендите, траките са го използвали за астрономически наблюдения.
Полезна информация:
Работно време на пещера Проходна:
Пещера проходна е със свободен достъп целогодишно.
Вход: безплатен
Сложност на терена:
Ниска
Когато е мокро са необходими стабилни обувки, защото става хлъзгаво. През зимата е необходимо да се внимава за падащи ледени висулки.
Наблизо може да видите още:
- Скален манастир “Света Марина”;
- Скален манастир “Свети безсребреници Дамян и Козма”;
- Скален манастир „св. Никола (Глигора)“;
- Екопътека Искър Панега;
- Скалните кукли;
- Реселешките кукли;
- Водопад Скока до с. Реселец и скалният феномен Купените;
- Провъртеника;
- Каменните къщи край Луковит;
* Статията може да съдържа афилиейт линкове.