Събрах за вас 20 вдъхновяващи забележителности и идеи за разходка около София. Поне аз, приемем всеки уикенд като възможност за бягство от градската динамика и хаос. Независимо дали сте любители на леките пешеходни маршрути, търсач на панорамни гледки или фенове на културно-историческите обекти – убедена съм, че тук ще откриете по нещо точно за вас. Предложенията са подходящи за уикенд разходки, семейни приключения, романтични пикници или соло презареждане сред природата в рамките на деня, без да се налага да правите разходи за нощувки или да подготвяте багаж.
1. Вазовата екопътека и водопад Скакля
Разстояние от София: 70 км.

Между с. Заселе и Гара Бов се намира една от най-известните екопътеки в България – Вазовата екопътека. Иван Вазов често е черпил вдъхновение от естествената красота на местността. На централния площад на с. Заселе може да оставите колата на големия паркинг, като информационни табели ще ви упътят до началото на Вазовата екопътека. Маршрутът започва от ръба на карстовия скален венец. От върха на 100 метровите отвесни скали, се разкриват панорами, които сигурна съм, че ще ви спрат дъха. Преминава се покрай обособени места за отдих, дървени мостчета над рекичката, водопад Скакля, Козарската пещера, излиза се на площадки с красиви панорами или се навлиза в гората, а на финала пътят ви отвежда до с. Гара Бов. Били сме тук неведнъж и всеки път потъваме в благоговение пред природата в този район на България. Маршрутът е сравнително лек и е подходящ за семейства с деца. Повече подробности ще откриете ТУК.
2. Лакатнишки скали
Разстояние от София: 80 км.

Екопътека Лакатнишки скали е място за перфектната пролетна или есенна разходка сред природата. Препоръчвам ви да не ходите през лятото, защото на моменти маршрутът излиза изцяло на открито. Обаче, такива феноменални гледки се разкриват над Искъра, че свят ще ви се завие, ако не от височината, то от красотата, която се разстила пред очите ви.

Лакатнишките скали, се намират до Гара Лакатник във Врачанския Балкан, на левия бряг на река Искър, на по-малко от 20 км. от гр. Своге. Началото на маршрута започва от карстов извор Житолюб. Екопътеката е с лека до средна сложност. Ту преминава през горичката, ту излиза на открито и предоставя невероятни панорами към Искърското дефиле. В по-стръмните части са изградени метални парапети и каменни стъпала. Преминава се покрай две пещери – Темната дупка и Ръжишка пещера. Стига се до върха, където се издига паметникът Септемврийци и се спуска отново до карстов извор Житолюб. Подробности за маршрута ще откриете ТУК.
3. Копривщица
Разстояние от София: 115 км

Копривщица е идеална за еднодневна или уикенд разходка около София – тиха, красива и пълна с възрожденски дух. Ако търсите място, което съчетава история, архитектура и природа, това е едно от най-вълнуващите малки бижута в България.


Градчето е известно със своите цветни възрожденски къщи, калдъръмени улички, дух на свобода и героично минало. Разходката из Копривщица е като разлистване на учебник по история – тук ще откриеш родните места на ключови фигури от Априлското въстание като Тодор Каблешков и Георги Бенковски. Много от старите къщи са превърнати в музеи, които пазят автентичната атмосфера и предмети от епохата. А огладнеете ли, малките ресторантчета в Копривщица ще ви посрещнат с топла усмивка и вкусни местни гозби, приготвени по автентични рецепти.
4. Екопътека Бели Искър
Разстояние от София: 70 км.

Екопътека Бели Искър винаги предлага живописна и лежерна разходка около София. Маршрутът върви по двата бряга на р. Бели Искър, като от време на време някой от дългите дървени мостове (общо 8 на брой) прекосява реката. Теренът е лек и приятен, виещ се сред вековна гора от смърч, бял бор и тисови дървета. Не е трудно да се откъснеш от ежедневието сред ромола на реката и мириса на борови иглички. Екопътеката се намира в сравнително по-ниската част на Рила планина, като най-високата й точка е с надморска височина от около 1528м. Няма опасност да се загубите. Нужно е само да следвате синята маркировка, поставена върху скалите и дърветата. Информация за маршрута ще откриете ТУК.
5. Язовир Пасарел
Разстояние от София: 30 км.

Язовирът се намира на река Искър, на около 3 км. преди с. Долни Пасарел (пътувайки от гр. София). Скътан е уютно в Панчаревския пролом между Лозенска планина и Плана. Част е от каскада Искър, изградена, за да обслужва питейните нужди на Столицата и околните села. Селото вече се споменава и само като Пасарел, тъй като с. Горни Пасарел отдавна е потопено при изграждането на язовир Искър. В тихи дни, водната повърхност на язовир Пасарел се изглажда и се превръща в същинско огледало, в което се оглежда планината и облаците преминаващи над нея. Наблизо се намира и лобното място на капитан Димитър Списаревски.

6. Черната скала
Разстояние от София: 70 км.
Черната скала е едно от онези кътчета в планината, които впечатляват със своята сурова красота и драматична история. Намира се на около 70 км от София, в Рила планина, близо до курортното селище Боровец. До нея се стига по приятна екопътека през гората, започваща от хижа „Чакър Войвода“ или от местността „Шумнатица“, като преходът е лек и подходящ и за начинаещи туристи. Скалното образувание представлява висока отвесна стена, от която се разкрива впечатляваща панорамна гледка към околните върхове и долини.
Черната скала носи не само природна красота, но и дълбока историческа и емоционална тежест. През 40-те и 50-те години на 20-ти век, по време на репресиите на комунистическия режим, Черната скала е използвана като място за екзекуции на хора, обявени за „врагове на народа“. Разкази свидетелстват, че от върха на скалата са били хвърляни политически затворници – без съд, без присъда, без шанс за защита.
7. Будистка ступа край София и параклис “Свети Киприян”
Разстояние от София: 35 км.

Само на 35 км. от столицата се намира едно много хармонично и зареждащо място – будистка ступа София и близкият параклис „Св. Киприян“. Мястото е силно енергийно и гарантирано ще усетите мира и хармонията, които ще ви залеят. Ще откриете ступата над Турмачка махала на с. Плана. Параклисът “Свети Киприян” в близост е построен през 2009г. от доброволци. Портата му винаги е отключена и всеки, който желае може да запали свещ пред семплия иконостас. До него като стабилна опора се е извисило многогодишно дърво, която сякаш закриля параклиса с клоните си. Под сянката му има и масичка с пейки, на които може да си направите приятен пикник сред природата. Как да стигнете до там, ще разберете ТУК.

8. Златният парк и Каменните къщи край Луковит
Разстояние от София: 120 км.
Каменните къщи са обособени в две групи. Едните се намират край с. Карлуково, а другите ще откриете в Златния парк в гр. Луковит. Златният парк се намира край брега на микро язовира на р. Златна Панега. Тук ще откриете истински оазис от зеленина и чудати постройки от камък и дърво. В езерцето с лилиите плуват къщички във формата на гъбка, сякаш всеки момент на прозорчето ще се покаже някой анимационен герой. Много впечатляващи са всички дребни детайли наоколо, които са доказателство колко време, внимание и любов са вложени в проекта – от прозорчетата с нестандартна форма, през скулптурите в парка и оригиналните дървените къщички за птици под чардаците.


Другите каменни къщи ще откриете край с. Карлуково (община Луковит), в една от С-образните прегръдки на р. Искър. Насреща им, високо срещу тях, се извисява скалният феномен Провъртеникът. Странните домове с хобитска архитектура и затревени покриви, са изградени изцяло от камък и дърво. Дворът винаги е добре поддържан и красиво озеленен, с нахлупени наобратно глинени съдове по оградата. Това определено ще бъде една запомняща се за цялото семейство разходка около София. Повече информация ще откриете ТУК.

9. Маршрут от Боровец до хижа Чакър войвода
Разстояние от София: 65 км.

Началото на маршрута започва от долната станция на Ситняковския лифт, в близост до хотел Рила в к.к. Боровец. От тук вариантите са два – или да се изкачите с лифта (4-седалков) до горната му станция, или да извървите разстоянието на собствен ход по Ситняковския път. Маршрутът до хижа Чакър войвода е много добре маркиран в червено и на всеки разклон има табели. От горната станция на лифта се преминава през гъстата иглолистна гора, подминава се двореца Ситняково и на 1930 м.н.в. ще се озовете при хижа Чакър войвода. Тук през топлите месеци може да се насладите на зелена поляна обсипана с горски цветя, пейки, масички и зидана чешма със студена планинска вода. Повече подробности за пътеката ще откриете ТУК.

10. Мегалитен храм-кладенец край с. Гърло (Пернишко)
Разстояние от София: 60 км.

Вървейки из гората около с. Гърло (Пернишко), изобщо не би ви хрумнало, че точно покрай пътеката, под нивото на околния терен, е скрит мегалитен храм-кладенец, единствен на Балканския полуостров. Открит е през 1972г. от проф. Димитрина Митова-Джонова, която го датира към къснобронзовата епоха, в периода XII-X век пр. Хр.


Остава не напълно изяснено неговото предназначение. Свързва се със съществувалата на о-в Сардиния Нурагическа цивилизация, която оставя след себе си аналогични постройки. Затова се предполага, че мегалитното съоръжение е свързано с култа към подпочвените води и шумерският бог Енки, един от главните богове на Шумер и Акад. Повече снимки и информация къде да намерите храм-кладенеца, ще откриете ТУК.
11. Седемте рилски езера
Разстояние от София: 80 км.

Една малко по-натоварваща, но пленителна идея за разходка около София е посещението на емблематичните Седемте рилски езера. Излишно е да споменавам, че езерата се намират в Рила планина и са точно седем на брой. Ще разделя условно трасето на етапи и ще ви запозная със спецификите им. Маршрутът е кръгов и започва от хижа “Рилски езера”, до която може да се качите с лифт “Рилски езера”, чиято долна станция се намира на 6 км. над Паничище. Следва изкачване до върха на Сухия рид и от там към езерото Бъбрека. Следва най- стръмния участък – към езерата Окото и Сълзата, както и изкачване на Езерния връх. Следва спускане към хижа “Седемте езера” и преминаване край езерата Близнака, Трилистника и Рибното езеро. Последната отсечка на обиколката включва Долното езеро и ни връща обратно при хижа “Рилски езера”. Всички подробности относно пълната обиколка на Седемте рилски езера съм описала ТУК.

12. Пещерата и гробът на Свети Иван Рилски
Разстояние от София: 120 км.

Съвсем близо до Рилския манастир се намират пещерата и гробът на Свети Иван Рилски. Макар и камениста на моменти, пътеката върви лежерно през прохладна букова гора и само след 15 мин. ще достигнете до малката средновековна църква “Успение на Св. Иван Рилски” (X век) с красиви и цветни стенописи. В ъгъла на нартекса все още стои каменният ковчег, покрит с бяла мраморна плоча, в който някога са били положени тленните останки на светеца. Тук прииждат миряни от близо и далеч, за да запалят свещ на това свято място. От дясната страна на храма се намира пещерата, в която светецът е прекарал в пост и молитва последните 12 години от живота си. Всяка пукнатина в пещерата е запълнена с монети, дребни предмети и бележки с най-съкровените молитви на поклонниците. Повече подробности прочетете ТУК.

13. Червената църква край Перущица (V – XIII век)
Разстояние от София: 140 км.

Само на 2 км. от гр. Перущица се намират руините на късноантичната базилика “Света Богородица”, позната днес като Червената църква. Днешните останки само бегло напомнят за някогашното величие на този богато украсен и внушителен за времето си раннохристиянски храм. Съвременното си название църквата получава заради червените тухли и розовия хоросан, с които е изградена. Днес тя е архитектурен, културен и исторически обект от национално и от световно значение със своя уникален строителен план и частично запазени стенописи на възраст над 15 века. Повече информация ще откриете ТУК.



14. Пещера Съева дупка
Разстояние от София: 110 км.

При лошо време няма по-добра идея за разходка около София от някоя суха пещера с целогодишно постоянна температура. Пещера Съева дупка разполага с 5 красиви зали, богато декорирани със сталактити, сталагмити, сталактони, хеликтити и дендрити. Според брошурата, която получихме, дължината на тунелите достига до 480м. (според други източници в Интернет тя е само 200м.), а височината варира между 5 и 17м.

Специфичният минерален състав на скалите и условията в пещерата допринасят за красивото им оцветяване в различни нюанси на кафяво, червено, бяло и дори зелено. Всяка година тук идват около 100 хил. туристи, любопитни да надникнат в недрата на земята и да се насладят на майсторството, с което природата е сътворила безброй чудновати форми. Повече детайли и снимки, ще откриете ТУК.
15. Маршрут през Лозенския манастир до вр. Половрак
Разстояние от София: 20 км.
Пътеката започва от паркинга до школата на БЧК в края на с. Лозен. Това е началото на Лозенската екопътека, свързваща селата Лозен и Пасарел, която ние следвахме само до върха. До там е важно да не изпускате маркировката в бяло и червено, за да не тръгнете по някое от множеството разклонения, които насичат маршрута.

Най-общо, трасето може да се раздели условно на няколко етапа: с. Лозен – Лозенски манастир “Св. Спас” – мемориала на четника от Хвърковатата чета на Бенковски – вр. Половрак – чешмата – с. Лозен. Пред манастира има обособено широко място с маси и пейки за пикник. Пътеката ту навлиза в гората, ту разкриваха красиви панорами. На върха на хълма има голяма поляна с беседка и маси за пикник. Маршрутът е сравнително лек, подходящ за семейства с деца. Подробности може да откриете ТУК.

16. Скален манастир „Св. Никола (Глигора)“
Разстояние от София: 125 км.

По време на Второто българско царство, в района на Карлуково (община Луковит) е съществувал ставропигиален (със самостойно управление) манастир Викторова лъка “Успение Богородично” (днес от него е останала само църквата). Около него са възникнали множество малки скални манастири. Най-старият от тях (XIII век) е „Свети Никола (Глигора)“, изграден в естествена двуетажна ниша високо в скалите над р. Искър.


Малката скална света обител е била изцяло възстановена с личните средства и усилия на местни хора. Благодарение на доброволците, днес на това място ни посрещат цветните стенописи, разказващи житието на Свети Никола, скромният олтар с трептящите край него запалени свещи и ехтящата надалеч църковна камбана. Повече информация може да откриете ТУК.
17. Маршрут Княжево – м. Тихата вода – м. Тихия кът
Разстояние от София: 0 км.


Пoнякога човек няма нужда от сложни и предизвикателни маршрути, за да се докосне до природата. Маршрутът започва от малкия паркинг пред ресторант “Бор” и бар “Шишарка” (две в едно) в кв. Княжево в столицата. Пътеката тръгва отляво на заведението и преминава през местностите Тихата вода и Тихия кът на Витоша. Връщането е през местност Бялата вода. Всички подробности по отделните етапи на екопътеката ще откриете ТУК.
18. Земенски манастир „Св. Йоан Богослов“ (XI в.)
Разстояние от София: 80 км.

Ако си мислите, че Боянската църква е единствен и неповторим образец на средновековната българска архитектура и стенопис, то определено трябва да посетите и Земенския манастир. Пристъпвайки през прага на обителта, човек веднага се озовава в паралелна вселена. Комплексът се състои от църква, камбанария и две манастирски постройки, разположени по периферията във формата на буквата “Г”. От 1966г. бившият мъжки манастир е обявен за паметник на културата и днес се разглежда като уникален образец на българската средновековна архитектура и изкуство. От 2004г. е филиал на Националния исторически музей. Още интересна информация ще откриете ТУК.


19. От Бистрица до Железница по панорамна алея „Галунка“
Разстояние от София: 10 км.


Екопътека „Галунка“ е наричана още “Алея на инж. Иван Иванов”. Това име е в чест на известния български инженер, който е играл ключова роля в изграждането на водоснабдителната система на София, включително Рилския водопровод. По пътеката може да се тръгне, както от с. Бистрица, така и от с. Железница. Трасето е с дължина 4300м. и е съвсем равно, като на разходка в парка. Липсата на денивелация е дало на пътеката и неофициалното име “пенсионерската”. По панорамната алея гората е смесена, а на места има дървени масички и пейки за почивка. За екопътеката съм разказала ТУК.
20. Крепост Стенос в прохода Траянови врата
Разстояние от София: 60 км.
Крепостта Стенос, разположена при историческия проход Траянови врата, е едно от малко познатите, но изключително значими места в близост до София. Само на около 60 км от столицата, в посока Ихтиман, се намира това древно укрепление, пазещо ключовия проход още от римско време. Крепостта е част от голяма фортификационна система, използвана през Античността и Средновековието за защита на важния път, свързващ Сердика с Филипопол.

Най-известното историческо събитие, свързано с това място, е битката от 18 август 986 г., когато българският цар Самуил нанася съкрушително поражение на византийския император Василий II, по-късно наречен Българоубиец. Това сражение е символ на българската смелост и военно изкуство.


Днес, до крепостта може да се стигне лесно, а на мястото ще откриете реставрирани части от стените, информационни табла и впечатляващи гледки към планината. Още подробности относно крепост Стенос ще откриете ТУК.
Грабвай удобните обувки, зареди фотоапарата и се приготви да преоткриеш магията на природата и историята… съвсем близо до София.
* Статията може да съдържа афилиейт линкове.