Ако си мислите, че две седмици са достатъчни да разгледате всички забележителности на о-в Бали, сериозно грешите …. или сте объркали острова. Наложи ни се да отсеем голяма част от безкрайния ни списък с активности. Ако пък сте избрали дестинацията с цел по цял ден да лежите на плажа и да се радвате на морето и екваториалното слънце …. наистина сте объркали острова. Толкова много неща могат да ви се случат на о-в Бали, че почти няма да ви остане време за мързелуване.
Къде да отседнете на остров Бали: За ваше улеснение оставям и няколко идеи за хотели и самостоятелни вили под наем, които са с рейтинг над 9.
Места за настаняване във и около Убуд: Calma Ubud Suite & Villas, Sanubari Ubud, Puri Kobot, Natya Resort Ubud, Honeymoon Green Villa, Taman Amartha Hotel, Aswanaya Villas Ubud, Mandana Ubud Villa, Pondok Naya, Bidadari Private Villas & Retreat, Villa D’Uma.
Места за настаняване във и около Санур: Sudamala Resort, Designer Studio Emy Sanur, Kubu Gajah Villas, Manu Sedap Malam, The Mavila, Tropical Bali Hotel, The Alantara Sanur, Kejora Suites.
Опитах се да подбера за вас 10 неща, които да не пропускате по време на вашата балийска ваканция, с уговорката, че забележителностите не са подредени приоритетно.
1.Посещение на хиндуистки храмове

На място, където всекидневният живот е дирижиран до най-малки детайли от религиозните вярвания и обичаи на местните, е трудно да не забележите, че островът е осеян с хиляди храмове и олтари. Бали е част от най-голямата мюсюлманска държава в света. Изключително постижение е, че е успял да съхрани хиндуистката си религия и традиционната си балийска култура. Дори и да не си падате по подобни забележителности, които в голямата си част са силно туристически, няма как да не посетите най-главните от тях. В отделна статия съм подбрала за вас петте по-значими и запомнящи се балийски храма.
2. Шопинг на пазара в Убуд

На много места може да се натъкнете на традиционен балийски пазар, но ви препоръчвам да не пропускате този в Убуд. Тук в лабиринта от сергии може да откриете какво ли не – от пъстри и многоцветни саронги, през различни декорации от камък и кокосов орех, красиви дърворезби, картини, сувенири, дрехи, подправки и разбира се, прословутите сламени дамски чантички, които това лято бяха истински хит. Ако се питате какво да си купите за спомен от Бали, разходете се из пазара и съм убедена, че няма да си тръгнете с празни ръце. За целта обаче, ще се наложи да се пазарите с търговеца за цената. Не купувайте преди да свалите първоначално предложената оферта поне с 1/2 (още по-добре с 2/3). И в никакъв случай не се издавайте колко много държите да реализирате точно тази сделка. Ако се натъкнете на костелив орех, може да предложите да вземете повече от едно нещо срещу по-голяма отстъпка. За мен този обичай е силно досаден и го приемам като излишно губене на време и нерви, но пък на някои хора им е забавно да се договарят за цената. В края на краищата, търговецът винаги печели.
3. Птичият парк

Любителите на животните имат възможност да прекарат няколко незабравими часа в Птичия парк на о-в Бали. Истински тропически рай сред пищна растителност и свободно разхождащи се по алеите пернати. Тук ще имате възможност за непосредствено общуване с най-големите папагали в света. Може да нахраните различни екзотични пилета, като птицата носорог и да се срещнете очи в очи с истински комодски варан. В парка живеят над 5 000 птици от над 250 вида от Индонезийския архипелаг, Австралия, Латинска Америка и Африка, като много успешно е пресъздадена естествената им среда. Ще научите интересни факти за размножителните програми, целящи спасяването на някои застрашени от изчезване видове, като редките балийски скорци, райската птица от Западна Папуа и папагала на Пескет от Нова Гвинея. Билети може да откриете ТУК.
4. Изкачване на вулкана Батур и посрещане на изгрева
За любителите на силни усещания, тук имате възможността да изкачите кратера на активен вулкан и да посрещнете изгрева от върха. Изкачването на вулкана Батур се случва с организирана група и започва около 4ч. (да, посред нощ) под светлината на челниците. На върха, единственият огън, който ще видите е този от изгрева на слънцето, наблюдаван от 1717м надморска височина. Това не е най-високият вулкан на острова (Агунг е висок 3031м), но със сигурност е най-активният. През последните 200 години е изригвал над 20 пъти, като последно се е изявил през 2017-2019г.

По-лежерно настроените могат да обядват наблизо в един от многото ресторанти с панорамна гледка към калдерата на вулкана и езерото Батур. Пейзажът е феноменален! Зелените петна гъста тропическа растителност се редуват със зони черна мъртва земя, залята от лавата. Оптимистично е да наблюдаваш как животът все пак надделява. Скоро след вулканичното опустошение черните склонове ще се превърнат в плодородна земя потънала в буйна зеленина.
5. Гората на маймуните

Едно от най-посещавани места на о-в Бали е Гората на маймуните край Убуд. Тук туристите не са в зоопарк, а в джунглата на гости на едни умни, хитри и игриви домакини – дългоопашатите макаци. Макар да не са агресивни по природа, това са все пак диви животни и се налага спазването на някои правила. Маймуните не се гледат в очите – за тях това е знак за агресия. Не е добра идея да се посяга към тях, особено към бебетата. Всякакви лъскави предмети и храни ги привличат и ги превръщат в ловки крадци. И го правят смело! Директно отварят чантата на жертвата, която за да избегне по-сериозен сблъсък, трябва да отговори със завидно самообладание.
6. Ферма за Kopi Luwak

На острова имате възможност да посетите ферма за производство на едно от най-скъпите кафета в света – Kopi Luwak. В България една чаша от напитката струва около 70 лв., а в Европа може да достигне 100Е. Тайната на успеха му е, че “производствената линия” преминава през стомаха (и през задните части) на малко животинче – азиатската палмова цибетка. Тя обича да се храни с червените узрели плодове на кафето, но успява да обработи само външната му обвивка, като повечето кафени зърна излизат цели. Уникалната комбинация от ензими в храносмилателната система на цибетката намалява горчивината на кафето и го прави по-меко на вкус. Зърната се селектират на ръка, измиват се, сушат се и се изпичат съвсем леко. Ще ви предложат за дегустация цяла палитра от местни чайове и кафета, които може да закупите на излизане в магазина на плантацията.
7. Посещение на индонезийските оризови тераси

Основната храна в района, както се досещате, е оризът. Климатът осигурява на местните 3-4 реколти годишно, а вулканичните изригвания са направили почвата изключително плодородна. Поради спецификите на терена, нивите са изградени терасообразно, което ги защитава и от ерозията. Това прави обработката им със съвременна техника невъзможна. Хипнотизиращо зелените тераси хармонично следват естествените форми на хълмовете. Напоителната система (субак) от канали, тунели и акведукти е много ефективна и датира още от 9 век, макар оризовото земеделие да датира в района още от епохата на неолита. Селяни, нагазили в калта, сеещи или събиращи реколтата, са обичайна гледка тук. Трудят си се хората на ръка и всеки ден оставят дарове пред олтарите на богинята на плодородието Dewi Sri.
8. Танци кечак

По своята същност това е по-скоро театрална постановка под съпровода на ритъма, който създават група мъже седнали на сцената в кръг, без допълнителен музикален съпровод. Облечени са само в саронг от черно-бяло каре, голи до кръста и повтарящи безспирно, до степен на транс, “чак ке-чак ке-чак”. В продължение на цял час, главните герои, пременени в пищни костюми и силен театрален грим, разиграват сцена по Рамаяна за митичния герой Рама и отвлечената принцеса. Някои сцени включват палене на огньове и горящи факли за декор, поради което някои наричат представлението “огнения танц”. Обикновено, танци кечак могат да бъдат гледани в някой от големите храмове като Улувату. Хипнотизиращо е да наблюдаваш ритмичните движения на артистите на фона на залеза над Индийския океан.
9. Каякинг в мангрова гора

Невероятно е как мангровите дървета са се приспособили към живота в тази крайно неблагоприятна за тях солена среда. Развили са гъста мрежа от въздушни корени, с които могат да дишат директно от въздуха, а някои видове буквално филтрират солта, за да не може тя да проникне в растението. Мангровите гори са важна част от тропическите брегове, тъй като ги предпазват от ерозия и морските бури. В короните им намират дом много местни видове животни и птици, а корените им предоставят сигурно убежище за по-дребните риби и други морски обитатели. Имате възможност да се разходите с лодка из този екзотичен зелен лабиринт или сами да покарате кану, заслушани в непознатите тропически звуци, които се разнасят наоколо.

10. Балийски масаж
Няма да си простите, ако дойдете на острова и не си подарите поне един от световно признатите балийски масажи. А и умореното ви от емоции тяло ще ви е истински благодарно да се отпусне изпод гъвкавите и сръчни ръце на някое крехко девойче. Студиа за масаж ще срещнете на всяка улица, но за най-качествено изживяване, ви препоръчвам да се доверите на масажистките в някой реномиран хотел. Попълва се анкета за актуалното ви здравословно състояние, както и за личните ви предпочитания относно процедурата. Дребни балийки, пременени в луксозни копринени кимона, ще ви настанят удобно, докато, облечени в дебели меки халати, се наслаждавате на поднесената ви отпускаща напитка. С почти ритуални движения, ще ви предложат да изберете някой от ароматните масла, с които ще бъде придружен масажът. Уханията са парфюмни, налети в малки стъкленици като вълшебни еликсири. Обещавам ви, че след по-малко от час вече ще сте на друга планета. Масажът завършва със загряващ чай от джинджифил. Божествено и сравнително евтино!
Със сигурност ще имате още много причини да се върнете на Бали. Островът предлага още безброй възможности за забавления – сърф, йога, гушкане на бебета орангутанчета, гмуркане с манти, плуване с делфини, сафари със слонове, рафтинг, посещение на пещери и водопади ….
От вас се иска единствено да освободите ума и душата си и да се гмурнете в пъстрия и магичен балийски свят! Позволете си да попиете всички тези уникални цветове, миризми и емоции!
* Статията може да съдържа афилиейт линкове.