Белинташ беше първото място, което ми хрумна в края на една натоварена и хаотична седмица. Имахме истинска нужда да избягаме от шума на града и да се насладим на въздух ухаещ на бор, звуци сред природата и безкрайни зелени панорами. За мен истински пълноценният уикенд трябва да носи нови преживявания, които да сплотяват семейството и да е лишен от обичайните битовизми. И така, натоварихме се в колата и отпрашихме в посока Асеновград, заредени с ентусиазъм и настроение.

Белинташ не е просто скала. Това е място, което остава в теб – с гледката, с тишината, с усещането, че времето там се движи по друг начин. Ако търсите нещо различно – не град, не търговски център, а пространство за душата – добавете Белинташ в списъка си.
Места за настаняване: Ако все пак решите да пренощувате в района, може да отседнете в Старите къщи или в Родопски легенди.
Къде се намира Белинташ
Белинташ се намира в Родопите – на около 30 км от Асеновград и близо до село Врата. Локацията е лесно достъпна с кола. Пътят минава през красиви планински пейзажи, а последните няколко километра водят до обособен паркинг. Оттам започва кратък и живописен преход до скалното плато.


Ето още малко подробности: От магистралата се отклонявате към Асеновград, където следвайте указателните табели за село Червен. Пътят продължава на дясно през с. Горнослав и стига до с. Орешец. Преди да продължим за Белинташ, там обядвахме в Гостилницата на мама Сонче. Нагостиха ни с ароматна скара и родопски специалитети. А гюзлемето ме накара да си оближа пръстите.


На разклона за с. Мостово продължавате наляво към с. Врата. В един момент асфалтът изчезва, но пътят е достатъчно проходим за всякакъв вид автомобили. В края му ще се озовете на паркинга за Белинташ. Пешеходният маршрут започва покрай синята информационна табела, а след около 30 мин ще се озовете на самия връх.

GPS координати на паркинга: 41.909373, 25.043196

Произход на името
Името Белинташ крие в себе си мистериозност, а произходът му не е напълно изяснен и остава отворен за различни тълкувания. През годините изследователи, лингвисти и местни хора са предложили няколко основни версии за значението на тази древна дума.

Най-популярната и често срещана етимология е, че „Белинташ“ произлиза от думите „бел“ (бял) и „таш“ (камък). Така името би се превеждало като „бял камък“, което кореспондира с цвета на скалата, върху която се намира платото.Съществува и по-мистична и езотерична интерпретация на името –„Камъкът на познанието“. Тази версия не е толкова лингвистично обоснована, колкото символично и философски насочена. Според тази интерпретация „бел“ се свързва със светлина, просветление, знание. „Ин“ (или „инта“) се възприема от някои като древен корен за „вътрешен“ или „душевен“ и „таш“ – както и в другите версии – е дума за камък.

Предназначение и легенди за Белинташ
И тук започва магията, защото Белинташ е място изтъкано от факти, легенди и митове.

Най-ранните следи от човешка дейност на Белинташ датират от преди около 6000 години, т.е. от неолита (новокаменната епоха). Археологически находки от района показват, че скалното плато е било използвано още в праисторически времена – като култово място, вероятно свързано със слънчеви и астрономически наблюдения.


По-значими следи са оставили траките – около V–I в. пр.н.е., когато мястото е било оформено като светилище. На платото са открити издялани улеи, кръгли вдлъбнатини, стъпала и платформи. Те подсказват за извършване на ритуали, вероятно в чест на тракийския бог Сабазий или на слънцето.


Ако попитате местните, ще чуете истории за енергийни полета и магнитни аномалии. Хората разказват, че при гръмотевична буря върху скалата удрят светкавици, сякаш самото небе търси връзка със земята точно там. Мнозина тълкуват това като знак за „енергийната сила“ на мястото. Дали ще повярвате или не – няма значение. Усещането, че сте на древно и силно място, е абсолютно реално.


Една от най-любопитните легенди е свързана с Александър Македонски. Според местни предания, в района на Белинташ е скрита колесницата на великия завоевател. Дали действително някога тук е минавал Александър Македонски, остава неясно, но легендата упорито се предава между поколенията.

Според любителите на НЛО мистериите, Белинташ е площадка за кацане на извънземни кораби. Като доказателство те посочват специфичната форма на скалите, издълбаните кръгове и улеи, и магнитните аномалии, които се засичат на място.
Пешеходният маршрут до Белинташ
До скалното плато ви очаква едва 30 минутна разходка, която е подходяща и за семейства с деца. Добре е да имате предвид, че на върха няма обезопасителни парапети, затова малчуганите винаги трябва да са под око. Разстоянието е 1.3 км в посока, а денивелацията е не повече от 100 м.

След като оставите колата, ще видите широка пътека, започваща от края на паркинга. Тя е добре утъпкана и обозначена с табела “Към Белинташ”. Тук ще видите и новопостроения храм „Свети Илия“. Смята се, че мястото е избрано неслучайно. Пророк Илия е закрилник от гръмотевици и мълнии, а Белинташ, както вече стана ясно, е известен със своето електромагнитно поле и чести светкавици при бури.

Предстои леко изкачване през борова гора, а пътеката е ясна и добре маркирана. След около 10 минути теренът става по-открит. Тук зърнахме и първите панорамни гледки по маршрута.


Продължавайки нагоре към върха, погледите ни бяха привлечени от едно наистина особено дърво. Това е Дървото на желанията – място, където хората оставят своите надежди, мечти или благодарности. В основата на кухия дънер беше оставена кутия пълна с дребни монети. В много от процепите по ствола се виждаха подпъхнати листчета – вероятно съкровените копнежи на минаващите от тук туристи. Традицията казва, че ако си пожелаеш нещо искрено, Белинташ ще го пази и – кой знае – може и да се сбъдне. Дали заради магията на мястото, или заради силата на вярата, но усещането да оставиш там частица от себе си беше неочаквано трогващо.



Последните 5-10 минути са леко по-стръмни, но не изискват специална екипировка или умения. Финалният участък е вече по самата скала. Вървете внимателно, особено при мокро време, защото може да има хлъзгави участъци.

Какво ще откриете на върха
Услужливо поставени метални стълби с парапети ни помогнаха лесно да се озовем на върха на скалното плато. Първото, което веднага спира дъха ти е 360-градусовата панорамна гледка. В краката ни се бяха ширнали свежо зелените хълмове на Родопите.


Щерните
Това са издълбани в скалата кръгли и правоъгълни вдлъбнатини, чието предназначение все още предизвиква спорове. Два от по-големите от тях не пресъхват и в най-горещите дни от годината. Някои вярват, че са служели за ритуали и съхранение на течности – вероятно вино или кръв при жертвоприношения. Други предполагат астрономическа функция, свързана със съзвездията.


Примката на Ной
Този загадъчен релеф наподобява отпечатък от въже или примка, затворена в скалата. Името идва от легендата, че тук Ной е вързал ковчега си след Потопа. Макар това да е мит, казват, че примката е едно от местата с най-силна енергия на платото.
Сфинксът
От определен ъгъл на Белинташ може да се различи скален силует, напомнящ на египетския Сфинкс – с лице, насочено към долината. Смята се, че фигурата не е изцяло природно образувана, а дооформяна от човешка ръка. Това добавя още мистичност към култовото предназначение на мястото. На мен лично повече ми приличаше на дракон или змей, но човешкото въображение не знае предел.

Други образувания
По цялото плато личат вдълбани стъпала, улеи, олтари и канали, често подредени в изненадващо прецизни геометрични линии. Те подсказват за сложно предназначение – от астрономическа обсерватория до свещен център за древните хора.


Полезно:
Обща дължина: ~1.3 км в посока
Денивелация: около 100 м
Време за изкачване: 25–35 минути в нормално темпо
Степен на трудност: лека, подходяща и за деца. На самата скала няма огради или предпазни мерки, така че внимавайте, особено при вятър или влажно време.

Важно: Носете си вода и малка закуска! Добре е да си предвидите и връхна дреха, защото дори през лятото на платото може да духа.
Как се стига до Белинташ?
Началната точка на маршрута се намира на около 30 км от Асеновград, близо до село Врата. На място има безплатен паркинг. По-горе подробно съм описала как да го намерите.

Забележителности наоколо:
- Кръстова гора
- Пещера Ухловица
- Асеновата крепост
- Село Мостово
- Караджов камък
- Водопад Сливодолско падало
- Бачковски манастир
- Чудните мостове – по-далеч са, но ако имате цял ден си струва разходката.
И ако вече сте ходили – споделете в коментарите какво почувствахте там. Ако не сте – пожелавам ви първата ви среща с Белинташ да бъде незабравима.
* Статията може да съдържа афилиейт линкове.