Зимата беше решила да ни погребе под дебел слой смог и мъгла, затова бягството от града беше направо наложително. Щом споменахме спускане с шейни, нямаше нужда да убеждаваме повече децата. Този път целта беше хижа Ловна в Рила планина.
Щом започнахме изкачването с кола към Паничище, преминахме през бялата пелена, която покриваше курорта и слънцето се показа. Плътната мъгла изглеждаше като облак захарен памук, заклещен между планинските хребети, покрил топло селца и градчета в ниското.
Пътеката към хижа Ловна започва зад лифт “Рилски езера”, но заради късния час, предпочетохме да оставим колата на паркинга на хижа Пионерска (1520 м.н.в.), която се намира на около 5-10 мин. пешеходно разстояние от лифта.
Както предположихме, в района на лифта си беше като на селски панаир – сергии, “музика”, кебапчета и народ като за манифестация. Само виенско колело липсваше. Коли се опитваха безуспешно да се разминат, а около тях сновяха деца, кучета и всякакъв народ с шейни. Направо ми стана жал за планината!
По най-бързия начин се отправихме напред по пътя, който подминава станцията на лифта и потъва в гората (пропуснете пътечката в дясно веднага след лифта и продължете по основния път). През зимата достъпът до хижа Ловна се осъществява по черен път, по който от време на време минават високопроходими джипове. В началото табели не видяхме, но няма опасност да се загубите.
Първото разклонение по маршрута е без значение, защото дясната пътека минава през малък хълм, а другата го заобикаля, но в края на краищата и двете се събират. Трасето по цялата си дължина е широко и лесно за вървене, дори през този сезон. Зимата си беше поиграла по фантастичен начин със снежната декорация. Всичко наоколо беше обсипано в прозрачни ледени кристали. Рядко съм виждала сняг натрупан навсякъде като искрящи стърготини.
На около 1 км. преди нашата крайна цел, имаше второ разклонение с поставена табела за х. Ловна, която ни насочи в дясно. От тук нататък се следва червената маркировка. На няколко места се срещат горски пътеки, които през лятото може да осигуряват и по-пряк достъп до хижата, но през зимата не бяха проходими.
На следващия разклон отново имаше табела, указваща завой на ляво. След 15-тина минути се озовахме при хижа Ловна (1654 м.н.в.), намираща се в м. Пърляко, над левия бряг на река Джерман. Постройката насред боровата гора ми заприлича на чудата къщичка от страниците на детска книжка с приказки. В страни са изградени допълнително 5 бунгала, зидана чешма, както и маси и пейки за релакс.
Името на хижата подсказва, че е построена от група ловци около 1936г. Разказва се, че цар Борис много искал да придобие постройката, тъй като се намирала в един от най-добрите места за лов на глухари. След като ловците не се съгласили, монархът издигнал в близост голяма колиба, която по-късно бил осъден от собствениците на хижата да премахне.
Хижа Ловна е част от европейския маршрут Е-4 и от и до нея има много маркирани маршрути, повечето от които проходими в зимни условия. От тук може да се стигне до х. Рилски езера (1ч. и 30 мин.), х. 7-те езера (2ч. и 30 мин), х. Вада (1ч.), х. Мальовица (2 ч. и 30 мин.), х. Скакавица (2ч.), Сапарева баня (4ч.), х. Иван Вазов (4ч.).
Едно от най-хубавите неща на хижа Ловна е огромната поляна пред нея. Сега тя приличаше на безкрайно бяло поле, оградено от всички страни от зелена борова гора, контрастираща на искрящия сняг. Перфектно място да се овъргаляш в недокоснат от никого сняг. Зимното слънце вече потъваше зад върховете на дърветата, туристите, почиващи наоколо, си бяха тръгнали и обстановката стана още по-задушевна.
След епична битка със снежни топки, решихме, че е време да се отправим към колата преди да е станало тъмно. Връщането беше с шейни и много по-бързо. Преминаващите по пътя джипове услужливо бяха оставили дълбоки бразди, доста удобни улеи за спускане. Лекият наклон и липсата на стръмни участъци, правеха пързалянето безопасно и забавно. Пред лифт “Рилски езера” тълпата се беше разотишла и оставихме децата да се попързалят още малко.
Полезна информация:
Местоположение: Пътеката към х. Ловна започва зад лифт “Рилски езера”, който се намира на 6 км. над Паничище. На последното разклонение точно преди лифта е отбивката за х. Пионерска, където може да оставите колата (особено, ако пристигате по-късно).
Координати на х. Пионерска: 42.24361, 23.32278
Координати на х. Ловна: 42.22983, 23.33886
Паркинг: Платен – 5 лв./ден; Малко преди последното разклонение за лифта има бариера, на която се събира таксата за паркиране (без значение дали сте за Рилски езера или за х. Пионерска);
Ниво на трудност: Лека, подходяща за семейства с деца;
Дължина на маршрута: Разстоянието от лифт Рилски езера до х. Ловна е около 2,5 км.
Необходимо време: Разстоянието до хижата обикновено отнема около 1 час. Слизането, особено с шейна, е по-бързо.
* Статията може да съдържа афилиейт линкове.