Обикаляйки из Източни Родопи ще се убедите, че районът е изключително богат на природни забележителности и интересни исторически и археологически обекти. Наведнъж няма как да ги посетите всички. Затова съм ви подготвила разнообразна селекция от места, за които по-добре си отделете цяла седмица.
Полезно: Ето и някои идеи от мен с места за настаняване с висок рейтинг в Източни Родопи: Вила Утопия (с. Брош), Hotel Caesar 2 (Кърджали), Family Hotel Gradina (Кърджали), Cozy Apartment (Ардино), Stylish Loft Studio (Ардино), Главатарски хан (Главатарци), VIP House Главатарски хан (Главатарци), Club Houses StefVall (Главатарци).
1. Александровска гробница
Можете ли да си представите, че до преди 2000г. никой не е предполагал какъв забележителен паметник на тракийската култура се крие под могила “Рошавата чука” край с. Александрово, община Хасково. Извършените разкопки от ТЕМП (Траколожка експедиция за могилни проучвания), ръководена от д-р Георги Китов (1943-2008), разкриват гробница, използвана по-късно и като храм, датирана към средата на 4 век пр. Хр. Съставена е от дромос, дълъг над 14м., правоъгълна и кръгла погребална камера.
Най-ценната находка в Александровската гробница са нейните богати стенописи, които дават на учените безценни сведения за тракийските ритуали, традиции, бит и облекло. Според някои изследователи нейната значимост надхвърля дори единствената открита до този момент изрисувана тракийска гробница – Казанлъшката. За да бъдат съхранени стенописите, оригиналът е запечатан. Благодарение на финансовата подкрепа на Япония, в непосредствена близост е изграден Музеен център за тракийско изкуство. В нея е пресъздадено точно копие на Александровската гробница в мащаб 1:1.
2. Църквата „Успение Богородично“ в с. Узунджово
Църквата „Успение Богородично“ е най-голямата селска църква в България и не е обичайния християнски храм, който очаквате да видите. Построен като православен храм, през 1593г. сградата е превърната в джамия и към нея е построен кервансарай, имарет и хамам . всичко това за нуждите на Узунджовския панаир – най-големия в пределите на Османската империя. Провеждал се е всяко лято в продължение на 40 дни. Днес е трудно да си представим с. Узунджово с 100 хил. души, дошли тук от всички краища на империята.
През 1906г., когато сградата става отново българска е превърната в християнски храм. Но и днес може да забележите надписите на арабски и лалетата (символ на Аллах) по стените. В интериора ще откриете може би единствената вертикална сцена на Тайната вечеря, както и надписи на глаголица.
3. Перперикон
Сигурна съм, че няма българин, който да не е чувал за Перперикон, наричан още българският Мачу Пикчу. Славата му се е понесла по света и обектът е признат за археологическо откритие от световно значение. Хълмът е известен още през къснобронзовата епоха и бързо се превръща в култов център с масивни скални олтари. Херодот ни разказва, че тук се е намирало прочутото светилище с прорицалище на древния тракийски бог Дионис – Загрей. Неговата жрица била известна колкото прословутата Пития – делфийската пророчица от храма на Аполон. Има сведения, че на това място са идвали Александър Велики и Гай Октавий (баща на първия римски император Октавиан Август), за да научат своята съдба.
Перперикон се оформил като седалище на царя на бесите (тракийско племе населявало Родопите), а по-късно цяла Тракия се превърнала в провинция на Римската империя. Скалният град се сдобил с изсечени в скалите улици, колонади, архитектурни комплекси, храмове, жилищни сгради и мощни крепостни стени. Открито е и късно (13 – 14 век) погребение на ”вампир” със забит в гърдите палешник (желязната част на плуга).
4. Исторически музей Кърджали
Историческиятмузей в гр. Кърджали ще ви впечатли още отвън. Помещава се във внушителна каменна сграда в ориенталски стил, която някога е строена за мюсюлманско духовно училище. Тук се съхраняват над 45 хил. експоната разказващи за археологията, историята, етнографията и природата на Източни Родопи. В залите на музея ще откриете част от безцените находки от Перперикон, а ако сте достатъчно внимателни, ще видите и нефритената свастика на над 8 хил. г.
5. Татул
На 25 км. от Кърджали се намира древното тракийско светилище Татул. В най-високата част има изсечен в скалите гроб, към който водят осем каменни стъпала. Скалата е с формата на пресечена пирамида и се предполага, че тук някога е бил погребан Орфей. Тази хипотеза все още не е доказана. Около скалната пирамида са открити 30 на брой култови огнища, олтари и съдове за жертвоприношения, датирани към 18 – 9 век пр. Хр. От откритите артефакти се знае, че мястото е било известно още в началото на 4 хил. пр. Хр. През 4-7 век тук е изградена и крепост. Открити са останки и от средновековна църква и некропол. Предполага се, че Татул е функционирал до средата на 13 век, след което потъва в забрава.
6. Пещера Утробата
В карстовите скали над яз. Кърджали се намира пещера Утробата, която някога е използвана като тракийско светилище. Пещерата представлява висок вертикален отвор и е дълбока 22м. Смята се, че е дооформена като утроба от човешка ръка, от където произлиза името й. В дъното е издълбан олтар. В горната част има пукнатина, през която по пладне прониква слънчев лъч, символизиращ оплождането и сливането на Земята и Слънцето. В деня на зимното слънцестоене лъчът стига до самия олтар. Пещера Утробата е открита от спелеолога Минчо Гумаров и проучена от археолога проф. Николай Овчаров. До пещерата води кратка екопътека, а по пътя пред вас ще се разкрият фантастични пейзажи към Източни Родопи.
7. Каменните гъби
На самия път между Хасково и Кърджали, край с. Бели пласт, на територия от 3 хектара се намира един впечатляващ скален феномен – Каменните гъби. Наречени са така заради интересните форми, които са се образували при ерозията на скалите от риолитни вулканични туфи. Местните ги наричат още Мантаркая. На височина достигат до 2,5 – 3 м. Може да оставите колата си на една от отбивките край шосето, а достъпът до обекта е безплатен (към май 2023г.). От 1974г. местността е обявена за защитена природна забележителност.
8. Меандрите на р. Арда
Не пропускайте да се насладите от високо на красивите извивки, които прави река Арда, провирайки се между възвишенията на Източни Родопи. Най-лесно достъпният меандър се намира на самия път край с. Маджарово. Но най-впечатляващият, поне за мен, е този при с. Стар Читак. Оставете колата в отбивката край шосето и не пропускайте да слезете по тясната пътечка, която ще ви изведе до скала, от която се разкрива пленителна гледка към реката и околните хълмове.
9. Крепост Мезек (Неузетикон)
Край с. Мезек се намира най-запазената средновековна крепост в България. Местните я наричат Неузетикон (Неутзикон) или просто Калето. Строена е от византийците в периода 11 – 12 век и някога е имала 9 отбранителни кули. Мястото е било стратегическо за контрола над долината на р. Арда. Стените, изградени от ломени камъни, споени с бял хоросан, огражда площ от около 7 декара. Крепостта има формата на неправилен четириъгълник с размери 110 на 60 м. Северната крепостна стена почти липсва, тъй като от нея са взимани камъни за построяването на турските казарми в Свиленград. Укреплението е използвано до падането на България под османска власт.
10. Гробницата в Мезек
Не пропускайте да се отбиете до Мезек и да разгледате най-дългата тракийска гробница по нашите земи. Дромосът (коридорът) й е с дължина цели 20,65 м. От него се влиза последователно в две правоъгълни предверия, а от там и в кръгло куполно помещение, в което се намира и погребалното ложе. Мезешката гробница е открита през 1931г. и проучена от арх. Богдан Филов и е датирана към 4 – 3 век пр. Хр. Предполага се, че е използвана като фамилна гробница на тракийски аристократ. В нея са извършени между четири и шест погребения, като първото е извършено чрез трупополагане. По-късно гробницата е превърната в хероон (храм посветен на обожествен след смъртта си тракийски владетел, в който са извършвани религиозни обреди). Градежът е впечатляващ – с прецизно издялани масивни каменни блокове от бял риолитов туф, редени без хоросан и свързани единствено с железни и дъбови скоби. В гробницата са открити и множество ценни предмети на тракийската култура, включително накити и великолепен позлатен нагръдник. Изложени са в Националния археологически музей в гр. София, а по стените на дромоса са показани техни холограмни изображения.
С Мезешката гробница са свързани и някои легенди и мистерии. Твърди се, че компасите отказват да работят, а в кръглата камера хората се подмладяват.
11. Мостът на Мустафа паша в Свиленград
Каменният мост на Мустафа паша в Свиленград е строен в периода 1512 – 1529 г. Работата е възложена на известния османски архитект Мимар Синан. Той създава мост над р. Марица с 21 свода и дължина 295м. Ако се намирате в района и сте прегладнели, ви препоръчвам да посетите ресторант „Моста“. И сами ще се досетите къде да го откриете 😉
12. Статуята на Богородица с младенеца, гр. Хасково
Знаете ли, че най-голямата статуя в света на Богородица с младенеца се намира в Хасково. Вписана е дори в Книгата на Гинес. Височината й е 14м. и се издига върху 17-метрова основа с малък параклис. Открита е на 8 септември 2003г.
Сещам се за поне още толкова интересни места, които да посетите в Източни Родопи, но тях ще оставя за следващия път.
* Статията може да съдържа афилиейт линкове.