Докато си пиехме неделното сутрешно кафе, решихме да прекараме деня сред природата на Тетевенския Балкан, където дъждовните облаци се очакваха чак късния следобед. Харесахме си екопътека с благозвучното име “Под пръските на водопада”, която обещаваше да ни разходи край р. Козница и в края си да ни отведе до водопад Скока (Козненския водопад).
Официално пътеката започва в самия център на града, като първите 3,5 км. минават през един от крайните квартали на Тетевен. Ние предпочетохме да пропуснем градската асфалтирана част на трасето и с кола стигнахме до началото на гората, където има малък безплатен паркинг. Същинската разходка сред природата е кратка, около 600 м., много лека и изключително живописна. Още щом потънахме сред гъстата широколистна гора, ни обгърна осезаема прохлада.
По това време на годината планината е толкова наситено зелена и отвсякъде лъха свежест. Екопътеката е изградена в каньона на река Козница, като на няколко места малки дървени мостчета ни прехвърляха на отсрещния бряг. Напоследък толкова беше валяло, че реката беше много пълноводна и весело подскачаща по облите камъни. Натъкнахме се на атрактивни водоскоци, един от които в този момент се беше превърнал в красив широк водопад, чиято вода като деликатна дантела покриваше скалите.
На места, скалите на каньона се превръщаха във високи отвесни стени, а камъните и дърветата бяха покрити с дебел ярко зелен мъх.
Срещнахме и едно приятелче край пътеката – красив дъждовник. От дете съм пленена от стилната му и елегантна окраска в наситено черно, декорирана с ярко жълти петна. Но не само заради очарователния му външен вид, в древността е смятан за мистично животно. Огненият саламандър сякаш притежава свръхестествени сили и може да излезе невредим от жаравата. Разбира се, науката има логично обяснение на този феномен. Дъждовниците имат специални жлези, които ги овлажняват, а полепналата по кожата пепел ги предпазва от изгаряния. Колкото и да са красиви, все пак е добре да имате предвид, че когато саламандрите са стресирани, отделят невротоксин, който причинява парене при хората.
Вървяхме напред и колкото повече приближавахме крайната цел, толкова повече се чуваше как падат водите на водопад Скока. Гъстата гора скриваше изненадата почти до последно. Когато излязохме на открито бяхме сюрпризирани от неочаквана гледка. Пред нас се разливаха не един, а два големи и атрактивни водопада. Скокът стоеше отляво с красивата си разпенена водна завеса. Водите му се стичаха от 30 м. и образуваха малък водоем, преди да продължат надолу по пътя си и да се влеят в р. Козница.
В дясно, в едно задънено скално кьоше, течеше тънкия, но много по-висок водопад Пръскалото. Макар и със значително по-слаб дебит и почти пресъхващ в горещите летни месеци, този ден имахме късмета да го видим пълноводен и в цялата му прелест. Водата му пада от височина над 60 м.
През зимата и двата водопада замръзват и са подходящи за ледено катерене.
Точно в края на екопътека “Под пръските на водопада” има изграден заслон с барбекю. Добри хора са се погрижили, по целия маршрут да има местенца за отдих с пейки и дървени маси под дебелата сянка.
Когато стигнете до края на пътеката, единствената възможност е да се върнете обратно по същия път. Макар дължината й да е едва 600м. и да отнема около 20 мин. спокоен ход, за да се извърви разстоянието от паркинга до водопада, ние й отделихме около час само в едната посока.
Полезна информация:
Как да стигнете: В центъра на Тетевен се завива надясно над реката, покрай пазара. Следвайте табелите за водопад Скока.
Ниво на трудност: лека, подходяща за семейства с деца
Време: От началото на екопътеката в центъра на Тетевен до водопад Скока – 1,30ч.; Само горската част на маршрута ще ви отнеме около 20 мин. (в едната посока), но по-добре си отделете поне 1-2 часа, за да се насладите пълноценно на природните дадености в района.
Съвет: При мокро време носете подходящи обувки и бъдете много внимателни, защото може да е опасно хлъзгаво.
Наблизо може да видите още красиво изографисания Етрополски манастир и близкия водопад Варовитец. Недалеч се намира и Гложенския манастир, кацнал високо на скалите.
* Статията може да съдържа афилиейт линкове.