Само на 5 км. от гр. Пещера, високо сред склоновете на мистичните Родопи, се крие малката, но пленителна пещера Снежанка. Два километра, след като излязохме от града, в посока гр. Батак, се наложи да се отклоним в ляво (следвайте табелата). От тук, в продължение на още 3км., се вие тесен и доста изровен път, а в края му се намира паркингът на обекта.
Пътеката към пещера Снежанка
Веднага ще забележите стъпалата и парапетите, които бележат началото на маршрута. Пътеката е с дължина 830м, а според поставената табела ни предстояха общо около 1000 крачки до горе.
Черните дъждовни облаци ни притиснаха да ускорим темпото. По-енергично изкачване не бяхме правили досега. Съвсем в правилния момент, някой беше поставил надпис “Дишай дълбоко!”. Добър съвет!
Започна да вали. Разлистената широколстна гора ни пазеше и частично спираше дъждовните капки. Едва дишах вече, когато стигнахме нова окуражителна табела – “Не се предавай!”. От опит знам, че моментът, в който човек си казва “Не мога повече!”, не е пределът на възможностите му. Освен това, ако запазехме темпото, имахме реален шанс да стигнем точно за влизането на групата, вместо да чакаме цял час за следващата.
Прелетяхме край няколко пейки, беседка и още окуражителни надписи. Последната гласеше “Още малко, вижда се!” и входа на пещерата вече беше пред нас. Горе имаше същата информационна табела като на паркинга, указваща дължината на пътеката. Според нея, за изминаването й са нужни 45 мин., а някой беше вписал личното си време от 25 мин. Е, ние счупихме рекорда с нашето постижение от 14 мин., при това с два броя деца.
Историята на пещерата
Пещера Снежанка е открита на 3 януари 1961г. От пещерняците изследователи Борис Евтимов, Георги Златарев и Генчо Коцев. Те проучват много пещери в района, но тази, макар да не е най-голямата, е една от най-красивите. Според специалистите, пещера Снежанка е на около 3,5 млн. години и е образувана под въздействието на водите на Новомахленска река.
Залите на пещера Снежанка
Снежанка се състои от шест зали, но посетители се допускат само в четири от тях. Последните две не са осветени и са затворени за посетители. Дължината на пещерата е едва 145м., но е изключително богата на различни по големина сталагмити, сталактити, сталактони, синтрови езерца и драперии. Температурата тук е постоянна целогодишно и не надминава 8,5 градуса, а влажността достига 98%. Затова е добре винаги да имате връхна дреха под ръка.
Залата на виметата
В пещерата влязохме по тесни метални стълби, като се налагаше да пазим и главите. Веднага се озовахме в първата пещерна зала – Залата на виметата. Със сигурност няма да попитате защо е получила такова необичайно име. Сами ще забележите десетките наляли се като вимета сталактити, които висят от тавана. Диаметърът им надхвърляше 15-20 см., а в долния си край завършваха с други дребни сталактити. И преди бяхме срещали скални вимета, но не и в такива количества на едно място.
Голямата зала
От Залата на виметата се отправихме към Голямата зала, покрита със снежнобял кристален синтър. Ясно е, че това е най-голямата пещерна кухина в обекта. Дължината й достига 60м, а широчината – 48м. Таванът се извисяваше над нас на 18м. височина. В дясно се намира Замъкът с трите кули. На екскурзоводът започнаха да му се привиждат свещници, папагали и магарешки уши.
Мен най-много ме впечатли таванът, украсен с фантастичен “каменен дъжд”. Представете си 120 фини сталактита на квадратен метър, надвиснали като заскрежени над вас.
В Голямата зала са открити кръгли огнища, глинени съдове и кости от животни. Знае се, че около 600 г. пр. Хр., пещера Снежанка е била обитавана за кратък период от време, като убежище, от тракийското племе беси.
Зала Срутището
По тясно мостче стигнахме до Зала Срутището. Наречена е така заради липсата на скални образувания по тавана, подсказващи неговото срутване в недалечното минало. Образуването на нови форми е изключително бавен процес. За появата на 1 см. Сталактит са нужни 120-150г. От Срутището се върнахме на обратно, за да се отклоним към последната зала.
Вълшебната зала
Последната четвърта зала е най-красивата и с основание е наречена Вълшебната. Красиви скални драперии украсяваха стените. Природата е изваяла изкусно от бялата варовикова скала невероятни форми, които ни оставиха безмълвни. Именно тук се намира и прословутият сталагмит, оприличен от проф. Алекси Петров на приказната героиня Снежанка, дала име на пещерата.
За да се върнем до изхода трябваше да прекосим отново Голямата зала и Залата с виметата.
Животинско разнообразие
Макар да не срещнахме никой от обитателите на пещерата, знаехме, че тук в неосветените зали живеят четири вида прилепи – голям и малък подковонос, трицветен нощник, голям нощник. Те са силно застрашен вид и са защитени от закона.
Освен прилепите, в пещера Снежанка се срещат и различни троглобионти. Това са дребни безцветни животинки, живеещи под земята. Далеч от слънчевата светлина, те са загубили своята пигментация и зрение, но са компенсирали сетивата си чрез по-добро усещане за мирис, вкус и слух. Поради изолираността си, често са ендемичен вид за пещерата, която обитават.
Пещера Снежанка е част от 100 национални туристически обекта (100 НТО), така че ако събирате печатите, не забравяйте да си носите книжката.
Полезна информация:
Къде се намира пещера Снежанка:
Отбивката за пещера Снежанка се намира на 2 км. след края на гр. Пещера, в посока гр. Батак. Има поставена табела. От тук, в продължение на още 3км., се вие тесен и доста изровен път до. Там, където свършва асфалта, има обособен безплатен паркинга, където да оставите колата си.
Необходимо време:
Пътеката от паркинга до пещерата отнема обикновено около 30 мин.
Турът трае 45 мин.
Предвидете си още 20-тина мин., за да стигнете обратно до паркинга.
Работно време на пещера Снежанка:
Всеки ден без почивен ден;
Лятно работно време : 10:00 – 17:15 (последно влизане);
Зимно работно време: 10:00 – 15:15 (последно влизане);
Часове за посещение – 10:15; 11:15; 12:15; 13:15; 14:15; 15:15; 16:15; 17:15;
Цена на билета:
Възрастни – 6 лв.; Ученици, студенти, пенсионери – 4лв.; Деца под 7г. – безплатно;
Сложност на терена:
Пътеката от паркинга до входа на пещерата е с леко до средно ниво на трудност. Ако имате поне малък опит в планината, няма да ви затрудни особено.
В самата пещера има изградени парапети и стълби, където е необходимо. Само на 1-2 места трябва да сте малко по-внимателни заради стеснения и да пазите главата. Пещерата не е пригодена за хора с неравностойно положение. Подходяща за семейства с деца.
Носете си връхни дрехи, защото температурата в пещера Снежанка целогодишно е 8,5 градуса!
Контакти:
Тел: +359 350 23 59; +359 896 715 972
Официален сайт на Пещера Снежанка.
Забележителности около пещера Снежанка:
- Исторически музей гр. Пещера;
- Музей автомобилите на социализма – гр. Пещера;
- Крепост Перистера – гр. Пещера;
- Язовир Чорбаново;
- Гр. Батак и църквата-костница “Света Неделя”;
* Статията може да съдържа афилиейт линкове.